Türkiye'nin en iyi haber sitesi

16 yaşındaki kızı aşiret kararıyla diri diri yaktılar

Giriş Tarihi: 6.5.2016 08:41 Güncelleme Tarihi: 6.5.2016 09:53
16 yaşındaki kızı aşiret kararıyla diri diri yaktılar

'ın Abbotabad kenti yakınlarında bir okul arkadaşının sevgilisiyle kaçmasına yardım ettiği söylenen 16 yaşındaki bir kız çocuğu, köyün ileri gelenlerinin kararıyla öldürüldü.

, evinden kaçırılan genç kızın öldürüldükten sonra bir araca konulduğu ve daha sonra aracın ateşe verildiğini belirtti. Güvenlik görevlileri kızın annesi ve 'jirga' olarak adlandırılan köy konseyinin başkanının da gözaltına alındığını duyurdu.

'da yayımlanan Dawn gazetesinin haberine göre, tutuklamalar Makol adlı köyün ileri gelenlerinin oluşturduğu 'jirga'da alınan kararlar göz önüne alınarak yapıldı. Polise göre 15 üyeli jirga, Amber adlı kızın, arkadaşının istediği kişiyle evlenmesine yardım ettiği için öldürülmesine, sonra da yakılmasına karar verdi.

Amber kaçırıldı, uyuşturuldu, öldürüldü, bir kamyonetin arkasına konuldu ve kamyonet ateşe verildi. Birçok habere göre ise Amber araç ateşe verildiğinde hala canlıydı.

16 YAŞINDAKİ KIZI DİRİ DİRİ YAKTILAR!

BİNDEN FAZLA KADIN 'NAMUS CİNAYETİ' KURBANI

Amber'in cesedini bulup morga götüren bir yerel yetkili "Olay yerinde yan yana park etmiş, yanmış halde üç araç bulduk. Birinde ceset vardı. Önce tanıyamadık. Sonra cesedin kollarında birkaç bilezik gördük ve bir kadın olduğunu anladık" dedi.

Polis toplamda 13 kişinin gözaltına alındığını açıkladı. Amber'in yardım ettiği arkadaşı ve erkek arkadaşının evlendiği ve açıklanmayan bir yerde yaşadığı belirtildi.

'ın bağımsız İnsan Hakları Komisyonu'nun raporuna göre ülkede geçen yıl neredeyse 1100 kadın 'namus cinayetlerine' kurban gitti. Şubat eyaletinde ülkenin en büyük eyaleti olan Pencap kadına şiddetin tüm formlarını suç sayan bir yasayı kabul etmişti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
16 yaşındaki kızı aşiret kararıyla diri diri yaktılar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN