Alevlerden kaçış

Giriş Tarihi: 6.5.2016
Alevlerden kaçış

’nın Fort McMurray kentinde çıkan ve salı günü şiddetlenen yangında, 80 bin kişi evlerini terk etti. Ölü ve yaralı yok ancak yangının maliyeti şimdilik 2 milyar $

'nın eyaletinde kenti olarak bilinen Fort McMurray'de çıkan yangında 80 binden fazla kişi evlerini terk etmek zorunda kaldı. Salı günü şiddetini artıran yangınlarda 100 bin kişinin yaşadığı bir alan için tahliye emri çıkarken, bunlardan 80 bini çarşamba günü evlerini boşalttı. Alberta'da 30 dereceyi aşan sıcak ve güçlü rüzgârların neden olduğu yangınlarda ölü veya yaralı bildirilmezken, kentte olağanüstü hal ilan edildi.

2 BİNDEN FAZLA EV YANDI
Alberta eyaleti Tarım ve Ormancılık Bakanı Bernie Schmitte, yangının Fort McMurray dışında kalan bölgelerde 2 binden fazla evi yaktığını ve 10 bin hektarlık alanın zarar gördüğünü belirtti. Fort McMurray Belediye Başkanı Melissa Blake ise, tahribatın tahminlerinden daha fazla olduğunu söyledi. Kentin Edmonton bölgesinin 400 kilometre kuzeyinde 80 binden fazla kişinin kaçtığı belirtilirken; bölgede dokuz hava tankeri, ondan fazla helikopter ve 250 itfaiyecinin görev yaptığı bildirildi.

PETROL ŞİRKETLERİ ALARMDA
Kentin yakınlarında faaliyet gösteren üç büyük petrol şirketiyse alarma geçti. Şirketler, buradaki operasyon seviyelerini düşürerek bazı çalışanlarının işe gelmediğini duyurdu. Yangının maddi bilançosu ise 2 milyar doları aştı.

BİNLERCE KİŞİ YOLLARDA
Yangın tehdidi nedeniyle 80 bin kişi evlerini boşaltırken şiddetli rüzgârın etkisiyle yangının başka bölgelere de sıçrama ihtimalinden endişe ediliyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Alevlerden kaçış
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN