Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Birleşik seçimlerinde ilk sonuçlar gelmeye başladı

Birleşik bölgesel parlamento seçimlerinde İskoçya'da SNP zaferini ilan ederken, 'nin parlamentodaki sandalye sayısı belirgin bir şekilde azaldı. Galler'deki bölgesel parlamento seçimlerinde 'nin birinci sıradaki yerini koruduğu ancak bağımsızlık yanlısı Cymru'ya 1 milletvekili kaybettiği belirtiliyor. Londra'da ise ilk kez bir Müslüman'ın belediye başkanı oluyor. Sadık Khan bugün netleşecek seçimlerde önde gidiyor.

Giriş Tarihi: 6.5.2016 11:37
Birleşik Krallık seçimlerinde ilk sonuçlar gelmeye başladı

Birleşik 'ta İskoçya, Galler ve Kuzey İrlanda'da bölgesel parlamentolar ileİngiltere'de 124 belediye meclisi ve Londra'nın da aralarında olduğu bir dizi kentte belediye başkanlığı için yapılan seçimlerinde ilk sonuçlar gelmeye başladı. Çok sayıda bölgede seçimin gerçekleşmesi nedeniyle "Süper Perşembe" olarak nitelendirilen seçimde oy verme işlemi dün 22.00'de sona erdi.

Seçmenlerin, İskoçya, Galler ve Kuzey İrlanda'da bölgesel parlamentolar, İngiltere'de de 124 belediye meclisi ile Londra'nın da aralarında olduğu bir dizi kentte belediye başkanlığı için sandık başına gittiği, Birleşik Krallık'ta genel seçimlerden sonraki en kapsamlı seçimlerde sonuçlar ortaya çıkmaya başladı.

İSKOÇYA'DA ZAFER SNP'NİN

Oy sayımının devam ettiği İskoçya'da, iktidardaki İskoç Ulusal Partisi (SNP) seçim zaferini sabaha karşı ilan etti. Yüzde 46,5 oyla birinci sırada giden Nicola Sturgeon liderliğindeki SNP'yi, yüzde 22,7 ile ve yüzde 21,9 ile Muhafazakar Parti takip ediyor. oy oranı olarak muhafazakarların önünde olsa da Parlamento'daki sandalye sayısında geriye gidiş görülüyor. Parlamento'daki sandalye dağılımı böyle devam ederse, İşçi Partisi ana muhalefet konumunu muhafazakarlara bırakmış olacak.

GALLER VE İNGİLTERE'DE DENGELER DEĞİŞMEDİ

Galler'de İşçi Partisi yüzde 34,4 oyla birinci, bağımsızlık yanlısı Plaid Cymru da ikinci sıradaki yerlerini koruyor ancak İşçi Partisi'nin Plaid Cymru'ya Parlamento'da 1 sandalye kaybettiği görülüyor. İngiltere'deki belediye meclisi seçimlerinde de oy sayımının tamamlandığı 80 bölgeden 41'inde İşçi Partisi çoğunluğu kazandı. Toplam 124 bölgede gerçekleşen belediye meclisi seçiminde geri kalan 44 bölgenin sonuçlarının gün içinde açıklanması bekleniyor. İşçi Partisi'nin belediye meclisi seçimlerinde önemli ölçüde oy kaybedeceği beklentileri ise boşa çıkmış görünüyor. Parti içindeki muhaliflerin, muhtemel bir seçim mağlubiyetinin ardından genel başkan Jeremy Corbyn'e karşı "parti içi darbe" planlarını hayata geçirecekleri yorumları yapılıyordu.

KUZEY İRLANDA'DA SONUÇLAR HAFTA SONU

İktidarın ayrılıkçı Katolikler ile Birleşik Krallık yanlısı Protestanlar arasında paylaşıldığı Kuzey İrlanda'da 108 sandalyeli meclis için gerçekleşen oylamanın ilk sonuçlarının öğleden sonra açıklanması bekleniyor. Ancak nihai oy dağılımının hafta sonu netleşmesi öngörülüyor. Kuzey İrlanda'da Meclis'teki en büyük iki partiden ayrılıkçı Sinn Fein 29, birlik yanlısı Demokratik Birlik Partisi ise 38 sandalyeye sahip. Dün yapılan seçimin ülkedeki dengeleri değiştirmesi beklenmiyor.

Birleşik Krallık'ta merkezi hükümet Londra'dayken İskoçya, Galler ve Kuzey İrlanda'nın ise bölgesel parlamentoları ve hükümetleri bulunuyor. Bölgesel partiler genel seçimler yoluyla Birleşik Krallık parlamentosunun alt kanadı Avam Kamarası'nda da temsil ediliyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Birleşik Krallık seçimlerinde ilk sonuçlar gelmeye başladı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN