Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Birleşik 'ta seçim

Birleşik 'ta İskoçya, Galler ve Kuzey İrlanda'da bölgesel parlamentolar ile İngiltere’de 124 belediye meclisi ve Londra'nın da aralarında olduğu bir dizi kentte belediye başkanlığı için yapılan seçimlerinde ilk sonuçlar gelmeye başladı.

Giriş Tarihi: 6.5.2016 11:05
Birleşik Krallık'ta seçim

Çok sayıda bölgede seçimin gerçekleşmesi nedeniyle "Süper Perşembe" olarak nitelendirilen seçimde oy verme işlemi dün 22.00'de sona erdi.

Seçmenlerin, İskoçya, Galler ve Kuzey İrlanda'da bölgesel parlamentolar, İngiltere'de de 124 belediye meclisi ile Londra'nın da aralarında olduğu bir dizi kentte belediye başkanlığı için sandık başına gittiği, Birleşik 'ta genel seçimlerden sonraki en kapsamlı seçimlerde sonuçlar ortaya çıkmaya başladı.

İskoçya'da zafer SNP'nin

Oy sayımının devam ettiği İskoçya'da, iktidardaki İskoç Ulusal Partisi (SNP) seçim zaferini sabaha karşı ilan etti.

Yüzde 46,5 oyla birinci sırada giden Nicola Sturgeon liderliğindeki SNP'yi, yüzde 22,7 ile ve yüzde 21,9 ile Muhafazakar Parti takip ediyor.

oy oranı olarak muhafazakarların önünde olsa da Parlamento'daki sandalye sayısında geriye gidiş görülüyor. Parlamento'daki sandalye dağılımı böyle devam ederse, İşçi Partisi ana muhalefet konumunu muhafazakarlara bırakmış olacak.

Galler'de ve İngiltere'de dengeler değişmedi

Galler'de İşçi Partisi yüzde 34,4 oyla birinci, bağımsızlık yanlısı Plaid Cymru da ikinci sıradaki yerlerini koruyor ancak İşçi Partisi'nin Plaid Cymru'ya Parlamento'da 1 sandalye kaybettiği görülüyor.

İngiltere'deki belediye meclisi seçimlerinde de oy sayımının tamamlandığı 80 bölgeden 41'inde İşçi Partisi çoğunluğu kazandı. Toplam 124 bölgede gerçekleşen belediye meclisi seçiminde geri kalan 44 bölgenin sonuçlarının gün içinde açıklanması bekleniyor.

İşçi Partisi'nin belediye meclisi seçimlerinde önemli ölçüde oy kaybedeceği beklentileri ise boşa çıkmış görünüyor. Parti içindeki muhaliflerin, muhtemel bir seçim mağlubiyetinin ardından genel başkan Jeremy Corbyn'e karşı "parti içi darbe" planlarını hayata geçirecekleri yorumları yapılıyordu.

Kuzey İrlanda'da sonuçlar hafta sonu

İktidarın ayrılıkçı Katolikler ile Birleşik Krallık yanlısı Protestanlar arasında paylaşıldığı Kuzey İrlanda'da 108 sandalyeli meclis için gerçekleşen oylamanın ilk sonuçlarının öğleden sonra açıklanması bekleniyor. Ancak nihai oy dağılımının hafta sonu netleşmesi öngörülüyor.

Kuzey İrlanda'da Meclis'teki en büyük iki partiden ayrılıkçı Sinn Fein 29, birlik yanlısı Demokratik Birlik Partisi ise 38 sandalyeye sahip. Dün yapılan seçimin ülkedeki dengeleri değiştirmesi beklenmiyor.

Birleşik Krallık'ta merkezi hükümet Londra'dayken İskoçya, Galler ve Kuzey İrlanda'nın ise bölgesel parlamentoları ve hükümetleri bulunuyor. Bölgesel partiler genel seçimler yoluyla Birleşik Krallık parlamentosunun alt kanadı Avam Kamarası'nda da temsil ediliyor. ?

Londra belediye başkanı bugün netleşecek

Oy sayımının bu sabah başlayacağı Londra belediye başkanlığı seçiminin sonuçlarının ise öğleden sonra netleşmesi bekleniyor.

Belediye başkanının 4 yıllık süreyle görev yaptığı Londra'da, 2008'den bu yana görevi Boris Johnson yapıyor. Türk kökenli Johnson, Damat Ferit Paşa hükümetinde İçişleri Bakanlığı yapan Ali Kemal Bey'in torununun oğlu. Londra belediye başkanlığı için yarışan 12 aday içinde anketlere göre Pakistan kökenli Müslüman aday Sadık Khan önde gidiyor.?

Londra'da yarış hükümetteki Muhafazakar Parti'nin adayı Zac Goldsmith ile Khan arasında geçecek gibi görünüyor. Oylamadan önceki anketler, Khan'ın yarışı 10 puana yakın bir farkla önde götürdüğünü gösteriyordu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Birleşik Krallık'ta seçim
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN