Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'da DAEŞ'le mücadele

'daki Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) Başkanlık Konseyinin, terör örgütü DAEŞ'le mücadele kapsamında "operasyon birimi" kurulmasına karar verdiği belirtildi.

Giriş Tarihi: 6.5.2016 15:52

UMH Başkanlık Konseyinden yapılan yazılı açıklamaya göre, ordusunun en üst komuta olan konsey, DAEŞ'le mücadele kapsamında Misrata ile Sirte kentleri arasındaki bölgede Askeri Operasyonlar Komutanlığına bağlı bir birim kurulması kararı aldı.

Operasyon biriminin komutanlığına Tuğgeneral Beşir Muhammed el-Kadi'nin atanacağı, biri tuğgeneral dördü albay rütbesinde beş komutanın da üye olarak görev yapacağı ifade edildi.

Açıklamada, Misrata ile Sirte kentleri arasındaki bölgede ordusu haricindeki askeri ve milis güçlerin, savunma dışında herhangi bir çatışmaya girmesinin yasaklandığı kaydedildi.

Libya'nın Sirte kenti bir yıldan uzun süredir DAEŞ'in kontrolünde bulunuyor.

Tobruk merkezli Temsilciler Meclisine bağlı askeri birliklerin, Sirte'yi kurtarmak için dün kente doğru harekete geçtiği belirtilmişti. Trablus merkezli hükümet de daha önce Sirte'yi DAEŞ'ten kurtarmaya hazır olduğunu ilan etmişti.

UMH Başkanlık Konseyi ise Libya askeri güçlerine, ordunun en üst komuta merkezi olması hasebiyle "vereceği talimatı" bekleme çağrısı yapmıştı. Konsey, Sirte'yi kurtarma mücadelesinin askeri güçler arasında bir çatışmaya dönmesinden ve ülkeyi bir iç savaşa sürüklemesinden duyduğu endişeyi dile getirmişti.BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Libya'da DAEŞ'le mücadele
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN