'da iki gazetecinin gözaltına alınması

Giriş Tarihi: 6.5.2016 11:59

Gazeteciler Sendikası, basın kuruluşlarını cumartesi ve pazar günleri, İçişleri Bakanı Mecdi Abdulgaffar'ın istifasına yönelik yayın yapmaya çağırdı.

Sivil polislerin 1 Mayıs'ta sendika binasında iki gazeteciyi gözaltına almasının ardından, Gazeteciler Sendikası, ile yaşanan krizle ilgili yeni bir toplantı düzenledi.

Toplantının ardından yapılan yazılı açıklamada, ülke genelindeki tüm gazetelerin cumartesi günü çıkacak sayılarında İçişleri Bakanı Abdulgaffar'ın istifasına yönelik yayınlar yapılması ve normalde renkli olan gazetelerin ilk sayfasının da siyah beyaz basılması çağrısında bulunuldu.

Açıklamada ayrıca protesto kapsamında, pazar gününden itibaren basın özgürlüğüne yer veren haberler hazırlanması talep edildi.

Genel Kurul toplantısının ardından 18 madde halinde alınan kararların takibi için Yönetim Kurulunun her gün toplantı düzenleme kararı aldığı belirtilen açıklamada, sendikanın imajını lekelemek için yürütülen çalışmalara cevap niteliğinde yarın kamuoyu açıklaması yapılacağı kaydedildi.

Açıklamada son olarak, sendika binasına güvenlik güçlerince uygulanan "abluka" ve gazetecilerin binaya ulaşmasını engelleyen, sokak çeteleri olarak bilinen "baltacıların" şiddet eylemleri kınandı.

Mısır Gazeteciler Sendikası, yönetim ile son günlerde yaşanan krizin ardından 4 Mayıs'ta olağanüstü toplantı düzenlemiş, toplantıda İçişleri Bakanı Mecdi Abdulgaffar'ın istifası ve gazetecilerden özür dilenmesi gibi talepleri içeren bir dizi karar alınmıştı.

Tutuklu gazeteciler için sendika binasında oturma eylemi yapan Amr Bedr ve Mahmud es-Sakka, sivil polisler tarafından 1 Mayıs'ta gözaltına alınmıştı. Olaya tepki gösteren Gazeteciler Sendikası, İçişleri Bakanı Abdulgaffar istifa edene kadar sendika binasında eylem yapma kararı aldıklarını duyurmuştu.

Mısır Başsavcılığı da söz konusu olayla ilgili yayın yasağı kararı almıştı.BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Mısır'da iki gazetecinin gözaltına alınması
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN