Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'den flaş çağrısı

Genel Sekreteri Ban Ki-mun, İdlib'teki çadır kente düzenlenen saldırısının "görünüşe göre kasıtlı olduğunu" ve bunun savaş suçu sayılacağını belirtti.

Giriş Tarihi: 7.5.2016 01:49
BM'den flaş Suriye çağrısı

Genel Sekreter Sözcülüğünden konuya ilişkin yapılan açıklamada, Genel Sekreter Ban'ın, saldırıdan "büyük öfke" duyduğu vurgulanarak, BM'nin sahada görev yapan insani yardım kuruluşu ortaklarıyla, yeni saldırı korkusuyla kamptan kaçan sığınmacılara yardım ulaştırmaya çalıştığı ifade edildi.

Açıklamaya göre, BM Güvenlik Konseyinden çatışan taraflara, insancıl hukuku ihlal etmenin ciddi sonuçları olacağına yönelik güçlü sinyal göndermesini isteyen BM Genel Sekreteri Ban, "İdlib'te sivillerin kaldığı kampa görünüşe göre hesap edilerek düzenlenen saldırı savaş suçu olarak değerlendirilebilir. BM Güvenlik Konseyi, 'deki durumu Uluslararası Ceza Mahkemesine sevk etmelidir." ifadelerini kullandı.

Savaş suçu niteliği taşıyabilecek bir hadisenin Uluslararası Ceza Mahkemesinde yargılanabilmesi için mahkemenin temelini oluşturan Roma Statüsü'nü kabul eden üye ülkenin kendi topraklarındaki durumun yargılanması için mahkemeye başvurması ya da BM Güvenlik Konseyinin bu olayı, BMGK kararıyla Uluslararası Ceza Mahkemesine sevk etmesi gerekiyor.

Rusya, daha önce benzer bir BMGK karar tasarısını veto etmişti.

"KAZA OLDUĞUNA İNANMAK GÜÇ"

Öte yandan BM Genel Sekreter Sözcüsü Stephane Dujarric, konuya ilişkin gazetecilere yaptığı açıklamada, sığınmacı kampının yeni kurulmadığını ve tarafların uzun süredir bu kamptan haberdar olduğunu kaydederek, "Bu saldırının bir kaza olduğuna inanmak hiç de kolay değil ancak sorumlunun tespit edilmesi için daha fazla soruşturmaya ihtiyaç var." dedi.

Dujarric, bunun bir saldırısı olduğuna ilişkin bölgeden muteber raporlar aldıklarını ve saldırının savaş suçu olarak değerlendirilebileceğini sözlerine ekledi.

Rejim güçlerine ait savaş uçağının, Suriye'nin kuzeyindeki İdlib vilayetinde sivillerin bulunduğu bir çadır kente yaptığı hava saldırısında aralarında çocuk ve kadınların da olduğu 20'den fazla kişi yaşamını yitirmiş çok sayıda kişi de yaralanmıştı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
BM'den flaş Suriye çağrısı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN