Modern peri masalı

Otobüs şoförü Pakistan göçmeni bir babanın oğlu olan Londra’nın ilk Müslüman Belediye Başkanı Sadık Khan’ın yükseliş öyküsü, adeta modern bir peri masalını andırıyor

Giriş Tarihi: 8.5.2016
Modern peri masalı
Perşembe günü düzenlenen seçimlerin ardından, yüzde 57 oy oranıyla Londra Belediye Başkanı seçilen Sadık Khan'ın sıra dışı hikâyesi, 'de gündemin ilk sırasına oturdu. Dün yemin ederek görevine resmen başlayan Khan, Londra'nın ilk Müslüman belediye başkanı olmasının yanı sıra, 'de şimdiye kadar en yüksek mevkiye gelmiş ilk Müslüman olarak da kayıtlara geçti.

SADIK KHAN: İSTANBUL'DAKİ ULAŞIM YATIRIMLARINDAN ÇOK ETKİLENDİM

Pakistan'ın Karaçi kentinden 'ye iltica eden bir ailenin beşinci çocuğu olarak 1970'te Londra'da dünyaya gelen Sadık Khan, Tooting semtinde etnik açıdan karmaşık bir bölgede büyüdü. Babası belediye otobüsü şoförü, annesi ise terziydi. Çocukluk dönemlerinde maruz kaldığı ayrımcılıkla fiziki olarak mücadele edebilmek için boks öğrendi. Sokakta kendisini savunabilmek için başladıkları spor, iki kardeşinin profesyonel mesleğine dönüştü.

Lisede okurken normalde dişçi olmayı planlayan Sadık Khan'ın yaşamı, öğretmenlerinden birinin onu hukuka yönlendirmesiyle değişti. Kuzey Londra Üniversitesi'nde hukuk tahsilinden sonra, 1994'te Christian Fisher avukatlık şirketinde çalışmaya başladı. Tüm bu zaman zarfında, 1985'te üye olduğu İşçi Partisi'nin çalışmalarına da katılan Khan, 2005'te milletvekili seçildi.

ÖLÜM TEHDİDİ ALDI

Liberal görüşleri nedeniyle İngiltere'deki Müslüman çevrelerin tepkilerine maruz kalan Sadık Khan, eşcinsel evlilikleri desteklediği için ölüm tehditleri aldı. Irak'ın işgali sürecine de olumlu oy veren Khan, İşçi Partisi'nde antisemitizm eğilimiyle yeterince müdahale edilmesini savunmasıyla dikkat çekti.

PAKİSTAN'DA SEVİNÇ

Sadık Khan'ın belediye başkanı seçilmesi, aile köklerinin bulunduğu Pakistan'da da sevinçle karşılandı. Birçok Pakistanlı, sosyal medya üzerinden paylaştıkları mesajlarda Khan'ın üstlendiği görevden duydukları mutluluğu dile getirdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Modern peri masalı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN