- sınırında gerilim

Devlet Başkanı Evo Morales, 'nin sınır hattında kurduğu askeri üssün ülkesine yönelik tehdit olduğunu söyledi.

Giriş Tarihi: 9.5.2016 11:54
Bolivya-Şili sınırında gerilim

BBC'nin haberine göre, Morales, 'nin sınıra 15 kilometre mesafede askeri üs kurmasını "saldırganca bir eylem" olarak nitelendirdi ve uluslararası hukukun, sınıra 50 kilometrelik alan içinde askeri donanımı yasakladığını söyledi.

Şili Dışişleri Bakanı Heraldo Munoz Valenzuela ise 'nın askeri üs iddiasını yalanlayarak sadece Bolivya'dan sivilleri alan olası saldırı, soygun, kaçakçılık ve uyuşturucu ticaretini durdurmak amacıyla Şili toprakları içinde askeri devriyelerin sayısını artırdıklarını açıkladı.

Valenzuela, bölgede tek askeri donanımın, sınırdan bir buçuk kilometre uzaklıkta, Bolivya tarafında Silala Nehri yakınında olduğunu belirterek "Sınırda kalıcı askeri varlığının nedenini izah etmesi gereken Bolivya'dır" dedi.

Şili ve Bolivya arasında, Bolivya'da doğup Şili'nin And Dağları bölgesine uzanan Silala Nehri'nin suyunun kullanımı konusunda uzun yıllardır anlaşmazlık bulunuyor.

Bolivya, nehrin sınır bölgesindeki kısmının kendisine ait olduğunu ve Şili tarafından kullanılamayacağını savunuyor. Şili ise nehrin uluslararası bir su yolu olduğunu ve ortak kullanılması gerektiğini iddia ediyor.

Dünyanın en büyük bakır üreticisi olan Şili, Silala suyunun bir kısmını Atacama Çölü'nde madencilik için kullanıyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bolivya-Şili sınırında gerilim
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN