Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Komşu reformları tamamladı

AB Komisyonu, ’ın reformları yerine getirdiğini ve yeniden yapılandırma görüşmeleri başlatacaklarını belirtti. Eurogroup maliye bakanları bugün 95 milyar $’lık toplantı yapacak

Giriş Tarihi: 9.5.2016
Komşu reformları tamamladı
Avrupa Komisyonu Başkanı Jean- Claude Juncker, 'ın reformları yerine getirdiğini belirterek kreditörler ve AB ülkeleri ile bir yeniden yapılandırma görüşmeleri başlatacaklarını söyledi. 'ın reformları yapmasının ardından yeni kredi dilimi olan 95 milyar dolar serbest bırakılacak. Eurogroup'un dahil olduğu 19 ülkenin maliye bakanları bugün bir toplantı yapacak ve 'ın yaptığı reformları gözden geçirmek üzere buluşacak.

BORCUN BİR BÖLÜMÜ SİLİNEBİLİR
"Yunanistan'ın bundan sonra borcunu uzun vadede nasıl kapatacağını tartışacağımız ilk toplantı" yorumunu yapan Juncker, borcun bir bölümünün silinmesi için de reformların onaylanması gerektiğini vurguladı. Yunanistan istenen reformları yapmış olsa bile kreditörler arasında bir uyuşmazlık var. Uluslararası Para Fonu (IMF) ve Avrupa Birliği tarafları arasında reformların dozu konusunda uyuşmazlık söz konusu. Avrupa Birliği'nden yapılan bu açıklama Yunan Maliye Bakanı Euclid Tsakalotos'un "5.4 milyar dolarlık kemer sıkmayı yaptık" açıklamasının hemen ardından geldi. Tsakalotos, ayrıca bir uyarı da yaparak bugünkü toplantının 'iflas etmiş bir devlet' yaratmaması için önemli olduğunu vurguladı.

TEMMUZ EN KRİTİK AY
IMF Başkanı Christine Lagarde da Eurogroup'a bir mektup yazarak borç silmenin görüşülmesi gerektiğini belirtti. Temmuz ayında büyük bir ödemesi olan Yunanistan'da kurtarma paketinin onaylanmaması endişe kaynağı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Komşu reformları tamamladı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN