'da üç gazeteciye idam cezası verilmesi

Anadolu Yayıncıları Derneği (AYD) ve Uluslararası Medya Enformasyon Derneği (UMED), ’da gazetecilere verilen idam cezasını kınadı.

Giriş Tarihi: 9.5.2016 11:17

AYD Başkanı Sinan Burhan, yaptığı yazılı açıklamada, aralarında Ürdünlü bir gazetecinin de bulunduğu üç gazeteci hakkındaki idam kararının kabul edilemeyeceğini belirtti.

Nihai kararın 18 Haziran'da açıklanacağını, bu yanlış tutumdan derhal dönülmesi gerektiğini belirten Burhan, mahkemesinin verdiği karar karşısında, tüm uluslararası muhatapları tepki göstermeye ve harekete geçmeye çağırdı.

"Yargısız infaz"

UMED Başkanı Aslan Değirmenci de verilen kararı tanımadıklarını vurgulayarak, yargısız infaza karşı uluslararası arenayı ortak bir planı belirlemeye davet etti.

Mısır'daki meşru hükümetin darbe yoluyla iktidardan uzaklaştırılmasına sessiz kalan dünyanın bugün yeni katliamlara kapı araladığını belirten Değirmenci, özgür basın çığırtkanlığı yapanların üç gazeteci için verilen idam kararına sessiz kaldığını kaydetti.

Kahire Ceza Mahkemesi, " adına casusluk" davasında tutuksuz yargılanan gazeteci Esma Hatib, El-Cezire Arapça'nın eski yöneticisi İbrahim Muhammed Hilal ve yine aynı kanalın çalışanlarından gazeteci Ala Ömer Seblan hakkında idam cezası vermişti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Mısır'da üç gazeteciye idam cezası verilmesi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN