Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'deki ateşkes

'de ateşkes ihlalleri devam ederken, Taiz'de Husiler ile devrik Cumhurbaşkanı Ali Abdullah Salih'e bağlı güçlerle Yemen su ve Halk Direniş Güçleri (HDG) arasında karşılıklı top atışı saldırılarında 6 kişi hayatını kaybetti.

Giriş Tarihi: 9.5.2016 12:14

Taiz ili Sözcüsü Albay Mansur el-Hasani, Facebook hesabından yaptığı açıklamada, Husiler ile Salih yanlıları sabah saatlerinde Taiz'de orduya ait bazı hedeflere top atışı düzenleyerek ateşkesi ihlal ettiğini, Olayda 1 askerin hayatını kaybettiğini ve bazı askerlerin de yaralandığını belirtti.

Açıklamada, Ordu ve HDG güçlerinin saldırıya karşılık vermesi üzerine Husi ve Salih yanlılarından 5 kişinin öldüğünü, bazılarının da yaralandığını kaydetti.

Yaralıların sayısına ilişkin detay verilmezken, Husiler'den olayla ilgili bir açıklama yapılmadı.

li taraflar arasındaki doğrudan görüşmeler, Husilerin, geçen perşembe varılan anlaşmanın uygulanmasını ve gündemin görüşülmesini reddetmesi nedeniyle Birleşmiş Milletler () Yemen Özel Temsilcisi İsmail Veled Şeyh Ahmed tarafından dün askıya alınmıştı.

Yemen'de çatışan taraflar, BM'nin çağrısı üzerine iyi niyet göstergesi olarak 11 Nisan'da ateşkesi yürürlüğe sokmuş, 21 Nisan'da da Kuveyt'te barış müzakerelerine başlamıştı.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yemen'deki ateşkes
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN