Devlet Başkanı 'Kim'i tebrik etti

, 'de iktidardaki İşçi Partisi'nin liderliğine Devlet Başkan Kim'in getirilmesini tebrik etti.

Giriş Tarihi: 10.5.2016 09:39
Çin Devlet Başkanı 'Kim'i tebrik etti

Devlet Başkanı Şi Cinping, 'de İşçi Partisi'nin 36 yıl sonra toplanan 7. Kongresi'nde Devlet Başkanı Kim Jong-un'un, parti liderliğine getirilmesini tebrik etti.

Devlet Başkanı Şi, yaptığı açıklamada, kendisi ve Çin Komünist Partisi (ÇKP) Merkez Komitesi adına, Kuzey Kore halkının, Kim Jong-un'un Kuzey Kore İşçi Partisi liderliği altında sosyalizmi inşa etmede yeni başarılar elde etmesini umduğunu belirtti. Çin ve Kuzey Kore'nin tarihi dostluklarına dikkati çeken Şi, Kuzey Kore ile olan ilişkilerine büyük önem verdiğinin altını çizdi.

Şi ayrıca, iki ülke ve halkının yararına ilişkilerin devamlı gelişmesinin yanı sıra bölgenin gelişimi, istikrarı ve barışını sağlamak için olumlu katkı yapma konusunda çalışmaya hazır olduklarını ifade etti.

Bu arada, düzenlenen kongrede, parti içi atamalarında Kim Jong-un için ilk kez parti lideri ifadesini kullanıldı. Parti lideri olmasının ardından sahneye çıkan Kim'i delegeler uzun süre ayakta alkışladı.

Kim'in dedesi ve Kuzey Kore'nin kurucusu Kim Il-Sung, 1994'te yaşamını yitirmesine karşın ülkenin "ölümsüz lideri" kabul ediliyor ve partinin başkanı sayılıyordu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çin Devlet Başkanı 'Kim'i tebrik etti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN