Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'de yaklaşan referandumu

’deki referandumu tartışmalarına, 5 eski NATO Genel Sekreteri ile 13 eski Amerikalı yetkili, İngiliz gazetelerine yazdıkları mektuplarla dahil oldu.

Giriş Tarihi: 10.5.2016 11:53

İngiliz Daily Telegraph gazetesinde yayımlanan, eski NATO genel sekreterleri Peter Carington, George Robertson, Javier Solana, Jaap De Hoop Scheffer ve Anders Fogh Rasmussen'in imzaladıkları açık mektupta, 'nin 'den ayrılmasının "Batı'nın düşmanlarına yardım edeceği" savunuldu.

Referandumda verilecek kararın İngiliz halkına ait olduğu vurgulanan mektupta, "Ancak İngiltere'nin AB'den ayrılması hiç şüphesiz ülkenin nüfuzunu kaybetmesine yol açacak, NATO'yu zayıflatacak ve tam da ortak tehditlere karşı Avro-Atlantik ekseninde omuz omuza durmamız gereken bir zamanda Batı'nın düşmanlarına yardım edecektir." ifadesi kullanıldı.

Mevcut küresel istikrarsızlık ortamında, NATO Doğu Avrupa'daki rolünü pekiştirmeye çalışırken, İngiltere'nin AB üyeliğine son vermesinin sorun yaratacağı belirtilen mektupta, "Barış ve istikrara yönelik tehditlerin boyutları ve kapsamı dikkate alındığında, Avro-Atlantik topluluk olarak etkin ve kenetlenmiş bir İngiltere'ye ihtiyacımız var." değerlendirmesinde bulunuldu.

Amerikalı bakanların mektubu

Öte yandan son 40 yılda ABD yönetiminde dışişleri ve savunma bakanlığı yapmış veya savunma konularında danışman olarak hizmet etmiş 13 kişi, The Times gazetesinde ortak mektup yayımladı.

Aralarında Ronald Reagan'ın dışişleri bakanlığını yapmış George Shultz, eski CIA Başkanı ve Savunma Bakanı Leon Panetta ile Bill Clinton'ın dışişleri bakanlığını yapan Madeleine Albright'ın da bulunduğu Amerikalı yetkililerin mektubunda, İngiltere'nin AB'den ayrılmasının Birliği "tehlikeli bir biçimde zayıflatacağı" savunuldu.

İngiltere'nin ABD ile yakın bağlarının AB üyeliğinin yerini tutabileceğine inanılmaması uyarısının yapıldığı mektupta, "Ülkelerimiz arasındaki özel ilişki, İngiltere'nin AB'den ayrılması durumunda kaybedeceği nüfuz ve gücü telafi etmeyecektir. Bu durum hem dış politika, savunma politikası ve uluslararası ticaret konuları, hem de AB'nin gerçekten önemli söz hakkına sahip olduğu diğer alanlar için geçerlidir." denildi.

Eski ABD yetkililerinin mektubunda, "Küreselleşmiş ortamımızda, sesini duyurabilmek için büyüklük ve ağırlık kritik önem taşıyor." görüşüne yer verildi.

Cameron da "barış" uyarısı yapmıştı

İngiltere Başbakanı David Cameron dün ülkesinin Avrupa Birliği'nden ayrılmasının "Avrupa'daki barışa tehdit oluşturabileceğini" söylemişti.

AB'nin "on yıllar boyunca birbirini boğazlayan ülkeleri bir araya getirdiğini" ifade eden Cameron, Avrupa'nın son yıllardaki barış ve istikrar içerisindeki durumunun "garantisinin olmadığını" kaydetmişti.

İngiltere'nin AB'den ayrılması için yürütülen kampanyanın önemli isimlerinden eski Londra Belediye Başkanı ve Muhafazakar Parti milletvekili Boris Johnson ise Cameron'ı eleştirerek Avrupa'da barışı sağlayanın AB değil, NATO olduğunu savunarak AB'yi "istikrarsızlık ve yabancılaşmaya iten bir güç" olarak nitelendirmişti.

İngiltere'de 23 Haziran'da düzenlenecek AB referandumuyla ilgili yapılan son anket, ülkelerinin AB'de kalmasını isteyen seçmenlerin yüzde 42, AB'den ayrılmasını destekleyenlerin ise yüzde 40 olduğunu ortaya koydu.BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İngiltere'de yaklaşan AB referandumu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN