Türkiye'nin en iyi haber sitesi

: Göze alamayız

Beyaz Saray Sözcüsü Josh Earnest, 'nin, terör örgütü DAEŞ'le mücadelesinde halkının ve hükümetinin yanında olduğunu kaydederek, DAEŞ'in Irak'taki güvenlik boşluğunu doldurması riskini göze alamayacaklarını vurguladı.

Giriş Tarihi: 12.5.2016 00:02 Güncelleme Tarihi: 12.5.2016 00:14
ABD: Göze alamayız
Beyaz Saray Sözcüsü Earnest, günlük basın toplantısında 'taki son saldırılar ve hükümetin terörle mücadele çabalarına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Irak'ın başkenti Bağdat'ta art arda meydana gelen ve DAEŞ'in üstlendiği üç saldırıyla ilgili Earnest, ", Bağdat'taki saldırıları en güçlü şekilde kınıyor. DAEŞ'e karşı mücadelesinde Irak halkının yanındayızI" açıklamasını yaptı.

Bu saldırıların Bağdat'taki merkezi yönetimi zayıflatmayacağını kaydeden Earnest, Irak hükümetinin temel amacının ülkeyi birlik içinde terör tehdidine karşı korumaya çalışmak olduğunu ve ABD'nin de bu amaca yönelik destek verdiğini belirtti.

"Irak yönetimini, DAEŞ terörüyle mücadelede ülkeyi birleştirmesi konusunda aktif bir biçimde destekliyoruz." diyen Earnest, DAEŞ'in güvenlik boşluğunu doldurması riskini göze alamayacaklarını vurguladı.

Ülkenin bölünmesine ilişkin herhangi bir planlarının olmadığının altını çizen Beyaz Saray Sözcüsü, "Irak, bir bütün olursa daha güçlü olur.'' ifadesini kullandı.

PALMİRA'DA YENİDEN DAEŞ TEHLİKESİ

Earnest, DAEŞ'in son günlerde Suriye'nin tarihi Palmira (Tedmur) kentini yeniden ele geçirmeye yönelik bir çaba içinde olduğunu ifade eden raporlarla ilgili olarak, "Umarım DAEŞ, bu tarihi ve kültürel şehri bir kez daha tehlikeye atmaz." dedi.

Bu tehdide karşı Rusya ile ortak hareket edip etmeyeceklerine ilişkin soruya ise Earnest, "Böyle bir şey beklemiyoruz." cevabını verdi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
ABD: Göze alamayız
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN