BMGK terörle mücadeleyi görüştü

BM Güvenlik Konseyi, terörizm ve terörist propaganda ile mücadele konusunu görüşerek, terör anlatılarına karşı kullanılabilecek argümanlar için çerçeve belirlenmesine karar verdi.

Giriş Tarihi: 12.5.2016 00:25
BMGK terörle mücadeleyi görüştü

Konseyin Mayıs ayı Başkanı 'ın Dışişleri Bakanı Semih Şükrü başkanlığında toplandı. Önceden üyelere dağıtılan basın bildirisi toplantıda tüm üyelerin onayıyla kabul edildi.

Bildiride DAEŞ ve benzeri terör örgütlerinin dini metinleri ve inanışları çarpıtarak şiddeti öven anlatılar oluşturup insan ve mali destek kazandığı ve daha fazla kişiyi radikalleştirerek şiddete yönelttiği vurgulandı.

Terör örgütlerinin internet, sosyal medya ve iletişim teknolojilerini, ideolojilerini yaymak için kullandığı kaydedilen bildiride, bu etkinin azaltılması için karşı mücadelenin başlatılması ve aynı mecralarda bu örgütlerle mücadele edilmesi istendi.

Bildiride bu amaçla BMGK'nın Terörle Mücadele Komitesi'nden bu konuda 30 Nisan 2017'ye kadar uluslararası hukukla uyumlu "kapsamlı uluslararası bir çerçeve" hazırlayarak BMGK'ya sunması talep edildi.

ABD'DEN MISIR'A ÜSTÜ KAPALI ELEŞTİRİ

Mısır Dışişleri Bakanı Şükrü'nün yönettiği toplantıda söz alan 'nin BM Daimi Temsilcisi Samantha Power ise konuşmasında basın ve ifade özgürlüğünü gündeme getirdi.

Şiddeti cesaretlendiren ideolojilerle mücadelenin önemini vurgulayan Power, bu mücadelenin siyasi muhalefeti bastırma için bahane teşkil etmemesi gerektiğini söyledi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
BMGK terörle mücadeleyi görüştü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN