Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Dünyanın en büyük mülteci kampı kapanıyor

İçişleri Bakanı Joseph Nkaissery, kapatılmasına karar verilen, dünyanın en büyük mülteci kampı kabul edilen Dadaab'ın ev sahipliği yaptığı li mültecilerin evlerine geri dönmeleri için 10 milyon fon ayrıldığını açıkladı.

Giriş Tarihi: 11.5.2016 17:31

Nkaissery, yaptığı açıklamada, halkının güvenliği amacıyla Dadaab kampının kapatılmasına karar verildiğini hatırlattı. Kampta kalan li mültecilerin ülkelerine dönüşü için 10 milyon fon ayrıldığını belirten Nkaissery, kampın, Eş-Şebab militanlarının Kenya'yı hedef alan terör saldırılarında üs olarak kullanıldığına dair Kenya hükümetinin savlarını yineledi.

Kenya Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Karanja Kibicho, geçen hafta Somali ve Güney Sudan'dan gelen 600 binden fazla mültecinin yaşadığı Kakuma ve Dadaab kamplarının kapatılacağını bildirmişti.

"Kenya hükümeti, mültecilere ev sahipliği yaparak bölgesel ve uluslararası toplum adına çok ağır ekonomik, güvenlik ve çevresel yükü omuzluyor." ifadesini kullanan Kibicho, hükümetin mülteci işleriyle ilgilenen biriminin de dağıtıldığını kaydetmişti.

Kampların ne zaman kapatılacağı ve mültecilerin nereye yerleştirileceğine dair bilgi vermeyen Kibicho, uluslararası toplumu, ülkenin kuzeyindeki Kakuma ve Dadaab kamplarının kapatılmasıyla ortaya çıkacak tablonun insani boyutlarıyla ilgili sorumluluk almaya çağırmıştı.

Somali'de faaliyet gösteren Eş-Şebab örgütü, 2011'de terörle mücadelesine yardım amacıyla Somali'ye asker gönderen Kenya'da da saldırılar düzenlemişti. Örgütün 2013'te Nairobi'deki bir alışveriş merkezine düzenlediği saldırıda 67 kişi yaşamını yitirmişti. Kenya hükümeti, nisan ayında Eş-Şebab'ın ülkenin kuzeyindeki bir üniversitede 140 öğrenciyi öldürmesinin ardından örgüt üyelerinin kaldığı ileri sürülen Dadaab kampını kapatmayı planladığını açıklamıştı.

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği verilerine göre Kenya'da 420 binden fazla Somalili bulunuyor.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dünyanın en büyük mülteci kampı kapanıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN