Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Eski Dışişleri Bakanı: Uçuşa kapalı bölgeyi desteklemeliydik

Eski Dışişleri Bakanı James Baker, Türkiye’nin Suriye’de uçuşa yasak bölge önerisinin Obama yönetimi tarafından desteklenmesi gerektiğini, bunun Suriye krizinin sonlandırılmasına yardım edebileceğini söyledi.

Giriş Tarihi: 12.5.2016 21:24 Güncelleme Tarihi: 12.5.2016 21:51
Eski ABD Dışişleri Bakanı: Uçuşa kapalı bölgeyi desteklemeliydik

George H. W. Bush'un başkanlığı döneminde 1989-1992 yılları arasında Dışişleri Bakanı olarak görev yapan Baker ve Obama yönetimi altında 2010 yılına kadar Ulusal Güvenlik Danışmanı olarak görev yapan Thomas Donilon, Senato Dış İlişkiler Komitesinde "ABD'nin dünya üzerindeki rolü" başlıklı oturumda konuştu.

ABD VE RUSYA'DAN ORTAK SURİYE AÇIKLAMASI!

Baker, Barack Obama yönetiminin Türkiye'nin Suriye'nin kuzeyinde uçuşa yasak bölge oluşturulması önerisini kabul etmemesini "çok kötü bir karar" olarak değerlendirdi.

Baker, "Belki artık bunu söylemek için çok geç fakat Türkiye'nin önerisini desteklemememiz çok kötü oldu. Eğer bu projeyi değerlendirseydik Türkler ve Suudilerle masaya oturabilirdik" dedi.

SURİYE'DE İRAN'A BÜYÜK ŞOK!

"BU PROJE SORUNU ÇÖZEBİLİRDİ"

ABD'nin hava ve lojistik destek sağlayarak, Türk ve Arapların kara desteğini sağlamasının mümkün olabileceğini belirten Baker, "Bu proje Suriye sorununu çözebilirdi" ifadesini kullandı.

Baker, bu projenin uygulanması durumunda terör örgütü DAEŞ'in Suriye'de önüne geçilmiş olunabileceğine de dikkat çekerek, "Belki artık çok geç, belki değil. Bunu uygulayacak bir koalisyon kurulabilir. Bunu daha önce yapmalıydık" değerlendirmesinde bulundu.

"ÇOK ACELE ETMEMELİYDİK"

Baker, ABD'nin Ortadoğu'daki rejim değişikliklerinde de yanlış hamleler yaptığını savundu.

Libya, Mısır ve Irak'ta yaşanan rejim değişikliklerine atıfta bulunan Baker, "Yüzde yüz anlaşamadığımızı düşündüğümüz liderlerden kurtulmak için çok da acele etmemeliydik" dedi.

Baker, Ortadoğu'da yaşanan değişikliklerden sonra bu ülkelerin "başarısız devlet" olduğunu kaydederek, "Bunun temel sebebi, bizim oraya gidip beğenmediğimiz kişileri sahneden alarak düzeni bozmak oldu" ifadesini kullandı.

"BİZDEN MEMNUN DEĞİLLER"

Ayrıca Baker, ABD ve Suudi Arabistan ilişkilerinin daha da yakınlaşması gerektiğini söyledi. Suudililerin artık ABD'nin desteğini almadıklarını düşündüğünü söyleyen Baker, "Bizden memnun değiller" dedi.

Thomas Donilon de, ABD'nin Ortadoğu'daki müttefikleriyle olan ilişkilerine dikkat etmesi gerektiğini vurgulayarak, "Suudi Arabistan'la ilişkilerimiz daha iyi olmalıdır" dedi.

Donilon, "Onların tehlike olarak adlandırdığı ve gördüğü noktaları önemsememiz gerekiyor" değerlendirmesinde bulundu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Eski ABD Dışişleri Bakanı: Uçuşa kapalı bölgeyi desteklemeliydik
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN