Rusya'dan 'ye flaş çağrı!

Rusya, Avrupa Birliği’nden Türkiye’nin sığınmacıların topraklarında barındırılması için gündeme getirdiği "güvenlikli bölge" önerisine destek vermemesi çağrısında bulundu. Alman Die Welt gazetesine konuşan Rusya’nın nezdindeki Büyükelçisi Wladimir Tschischow,"Avrupa Birliği’ni Türkiye’nin güvenlikli bölge önerisine destek vermemeye çağırıyorum" dedi.

Giriş Tarihi: 12.5.2016 13:48 Güncelleme Tarihi: 12.5.2016 13:53
Rusya'dan AB'ye flaş çağrı!
"KAN GÖLÜ DAHA UZUN SÜRER"

Güvenlikli bölgelerin insani amaçlara hizmet ettiğinin tartışmalı olduğunu öne süren Wladimir Tschischow, "Buralara militanların sığındığı ve buradan silahlanarak yeniden savaş bölgelerine gideceği bölgeler olma ihtimali sözkonusu. Bu 'de kan gölünün daha uzun süre devam etmesine yol açar" ifadelerini kullandı.

"SIĞINMACI AKININA KARŞI JEST OLAMAZ"

2011 yılında Libya'da oluşturulan uçuşa yasak bölgenin rejim değişikliğine yardımcı olduğunu hatırlatan Tschischow, ülkelerinin güvenlikli bölgeye desteğinin, Ankara'nın sığınmacıların AB'ye akınını durdurmasına karşı bir jest olmaması gerektiğine vurgu yaptı.

Güvenlikli bölgenin yol açacağı sonuçlar konusunda uyaran Wladimir Tschischow,"Türkiye'ye güvenlikli bölge yapımında destek olunması, 'nin egemenliği ve toprak bütünlüğünü ihlal eder. Bu, AB'nin Ortadoğu'da bağımsız ve sorumlu bir aktör olma iddiasına yardımcı olmayacaktır" dedi. Tschischow, böyle bir şeyin Cenevre'de devam eden Suriye barış görüşmelerine de zarar vereceğini savundu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Rusya'dan AB'ye flaş çağrı!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN