Savaşlar 40 milyon kişiyi evsiz b

Giriş Tarihi: 12.5.2016
Savaşlar 40 milyon kişiyi evsiz bıraktı

Norveç Mülteci Konseyi’ne göre, dünya genelinde savaş yüzünden evlerini kaybederek ülke içinde yer değiştirmek zorunda kalanların sayısı 2015’te 40.8 milyona ulaştı. En çok etkilenen ülkeler: Yemen, ve

Dünyadaki savaş ve çatışmaların, siviller üzerindeki etkisini gözlemleyen Norveç Mülteci Konseyi (NRC) adlı kurum, şiddet olayları yüzünden, bulundukları ülke içinde yer değiştirmek zorunda kalan kişilerin sayısının 2015'te 40 milyon 800 bine ulaştığını duyurdu. "Bu şimdiye kadar kaydedilen en yüksek sayı" diyen NRC Başkanı Jan Egeland sadece 2015'te 8 milyon 600 bin kişinin, savaş yüzünden iç göç yaptığını söyledi. Şiddet sebepli iç göçün en yüksek olduğu ülkeler sıralamasında Yemen, ve 'ın başta geldiğini açıklayan Egeland "Arap Baharı'ndan sonra göç rakamlarında çığ etkisi gözlemliyoruz" dedi. Ortadoğu dışında, şiddet yüzünden en çok iç göçün yaşandığı ülkeler ise Afganistan, Orta Afrika Cumhuriyeti, Kolombiya, Demokratik Kongo Cumhuriyeti, Nijerya, Güney Sudan ve Ukrayna oldu.
Aynı raporda, sadece 2015'te doğal afetler nedeniyle ülke içinde yer değiştirmek zorunda kalan kişilerin sayısının ise 19 milyon 200 bin civarında olduğu kaydedildi. Bu listedeyse 3.7 milyon kişiyle Hindistan birinci sırada, 3.6 milyon kişiyle Çin ikinci sırada, 2.6 milyon kişiyle Nepal üçüncü sırada geldi. Egeland "Rakamlar New York, Londra, Paris ve Kahire'nin toplam nüfusu kadar insanın yuvalarından olduğunu gösteriyor. Bu insanlar, genel itibariyle bir panik halinde, yanlarına ne alabiliyorlarsa alarak kaçıyorlar" ifadelerini kullanarak durumun vahametini gözler önüne serdi. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği tarafından yayımlanan raporlara göre 2014 yılının sonu itibariyle, çeşitli sebeplerle ülkelerini terk ederek mülteci konumuna düşen kişilerin sayısı 19 milyon 200 bin olarak tespit edilmişti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Savaşlar 40 milyon kişiyi evsiz bıraktı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN