, İran'da gözaltına alınan askerlerin komutanının rütbesini düşürdü

Donanması, Ocak ayında Basra Körfezi'nde İran karasularına girdikleri gerekçesiyle kısa bir süreliğine gözaltına alınan 10 ABD askerinin komutanının rütbesini düşürdü.

Giriş Tarihi: 13.5.2016 10:23 Güncelleme Tarihi: 13.5.2016 11:30
ABD, İran'da gözaltına alınan askerlerin komutanının rütbesini düşürdü

Donanması yazılı açıklamasında ordunun, olay sırasında filodan sorumlu olankomutan Eric Rasch'a duyduğu güveni kaybettiğini söyledi.

Associated Press haber ajansına konuşan Donanma'dan bir yetkili, komutanın başka bir mevkide görevlendirildiğini söyledi ancak yeni görevin ne olduğuna dair ayrıntı vermedi.

İRAN, ABD'YE AİT İKİ ASKERİ BOTU ALIKOYDU

Ocak ayında İran karasularına giren ABD gemisindeki biri kadın 10 Amerikan askeriİran Devrim Muhafızları Deniz Kuvvetleri tarafından gözaltına alınmıştı.

İran, 'ABD'nin sınır ihlali nedeniyle özür dilediğini' belirtip Washington ile Tahran arasındaki diplomasi trafiğinin ardından 15 saatlik gözaltı sonrası askerleri serbest bıraktı.

İran, gözaltına alınan askerlerin "İran karasularına girişlerinin kasıtlı olmadığının anlaşılması ve özür dilenmesi üzerine serbest bırakıldıklarını" duyurmuştu.

ABD Donanması Perşembe günkü açıklamasında Rasch'ın etkin bir liderlik gösteremediğini ve bunun da filoyu yanlış yönlendirmesine, rehavete ve birliğindeki standartları koruyamamasına neden olduğunu kaydetti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
ABD, İran'da gözaltına alınan askerlerin komutanının rütbesini düşürdü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN