Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'de Trump, Clinton'un hedefi oldu

başkanlık yarışında Demokratların öne çıkan aday adayı Clinton, Cumhuriyetçilerin aday adayı iş adamı Trump'ın vergi iadesi beyannamesini açıklamaması hakkında konuştu.

Giriş Tarihi: 13.5.2016 11:54
ABD'de Trump, Clinton'un hedefi oldu

başkanlık yarışında Demokratların öne çıkan aday adayı Hillary Clinton, Cumhuriyetçilerin aday adayı iş adamı Donald Trump'ın vergi iadesi beyannamesini açıklamaması hakkında yorumda bulundu.

New Jersey'de bir toplantıda konuşma yapan Clinton, Trump'ın vergi iadesi beyannamesini 8 Kasım'da yapılacak 58. başkanlık seçimlerinden önce yayımlamayacağını ilan etmesi hakkında, "Kendi kendinize sormalısınız. Sayın Trump neden beyannameyi yayınlamıyor? Bunu öğreneceğiz." dedi.

Clinton, ABD başkanlığına aday olan bir kişinin vergi iadesi beyannamesini açıklamasının Amerikan seçmenleri tarafından beklendiğini vurgulayarak, "Milyarder Trump'ın vergi planı milyarderler için. Kendisi toplumun alt tabakasında bulunan yüzde 60'lık kesim yerine, en üstteki yüzde birlik insanlara daha çok önem veriyor." yorumunda bulundu.

Trump, Associated Press'e verdiği röportajda, Amerikan halkının başkanlık seçimlerinden önce adayların kişisel gelirlerini ve ne kadar vergi ödediklerini öğrenme hakkıyla ilgili, "Beyannamede öğrenilecek hiçbir şey yok" ifadesini kullanmış ve başkanlık seçimlerinden önce vergi iadesi beyannamesini yayımlamayacağını bildirmişti.

Ancak, daha sonra Twitter hesabından yaptığı açıklamada, ödediği vergilerin ABD Milli Gelirler İdaresi (IRS) tarafından denetlendiğine işaret eden Trump, "Vergilerim rutin denetim altında. Vergi iadesi beyannamemi seçimlerden sonra değil denetim bitince duyuracağım." ifadesine yer vermişti.

Trump, geçen hafta ABD'nin CNBC kanalında düzenlenen bir programda, başkan seçilmesi halinde, şirketlerin yaklaşık yüzde 39 oranında ödediği kurumlar vergisini düşüreceğini söylemişti.

Ayrıca, ağustos ayında ABD'nin CBS kanalına verdiği röportajda kişisel vergi ödemeleriyle ilgili konuşan Trump, "Mümkün olduğunca az vergi ödemek için çok çabalıyorum. Birincisi, ben bir iş adamıyım. İkincisi, ABD hükümetinin ödediğimiz vergileri harcama biçimini beğenmiyorum. Trilyonlarca dolarımız boşa harcanıyor." yorumunda bulunmuştu.

ABD'de başkan adaylarının seçimlerden önce vergi iadesiyle ilgili belgelerini kamuoyuyla paylaşmaları konusunda yasal bir zorunluluk bulunmamasına karşın 1976'dan beri tüm başkan adayları seçimlerden önce vergi beyannamelerini açıklamıştı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
ABD'de Trump, Clinton'un hedefi oldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN