Geri adım yok

AB Bakanı Volkan Bozkır, ’nin duruşunu koruyacağını belirterek, “Vizenin kalkmaması pahasına, terörle mücadele kanununda bir değişiklik yapmayacağız” dedi

Giriş Tarihi: 13.5.2016
Geri adım yok
Avrupa Birliği (AB) Bakanı ve Başmüzakereci Volkan Bozkır, mülteci anlaşmasının uygulanması bağlamında 'nin pozisyonuyla ilgili açıklamalarda bulundu. Fransa'nın Strasbourg kentinde düzenlediği basın toplantısında konuşan Bozkır, Avrupa Parlamentosu'nun önceki günkü olağanüstü toplantısında 'nin terörle mücadele yasasını değiştirmesi şartını koşmasına atıf yaparak, "Vizenin kalkmaması pahasına da olsa, terörle mücadele kanununda bir değişiklik yapmayacağız" ifadelerini kullandı. Terör yasasında değişiklik beklentisinin süreci kritik bir noktaya getirdiğini kaydeden Bakan Bozkır, " gerçekten önemli günler yaşamaktadır. 450'nin üzerinde şehit verdiğimiz bir ortamda, Türkiye'nin bazı ilçelerinin PKK teröristleri tarafından gasp edilip insanlarımızın huzurunun bozulduğu, güvenliğinin tehlikeye atıldığı ve operasyonların düzenlenerek tüm ilçelerimizin teröristlerden temizlendiği bir ortamda, bu adımı atma imkanına sahip değiliz. Dolayısıyla vizenin gerekirse kalkmaması pahasına, terörle mücadele kanununda bir değişiklik yapmayacağız" dedi. Bakan Bozkır, "Sayın Cumhurbaşkanımızın ekim ayında başlattığı bu çok önemli sürecin herhangi bir tehlikeye maruz kalmaması için bütün imkânları zorlayacağız" ifadelerini kullandı.

'BU BİR SİYASİ KARARDIR'
Bakan Bozkır, daha sonra Brüksel'e geçerek Egmont Sarayı'nda Belçika Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Didier Reynders ile yaklaşık bir saatlik görüşme yaptı. Görüşmenin ardından açıklama yapan Bozkır, "Eğer bu unsura (terörle mücadele kanunu) ilişkin bazı zorluklar varsa, geçtiğimiz aylarda karar verdiğimiz paketteki diğer unsurlar da muhtemelen tehlikede olacaktır" dedi. AB'ye Türkiye'den sığınmacı akışının durduğunu belirten Bozkır, "72 kriterin hepsi 5-6 şekilde değerlendirilebilir. Bir matematik hesaplaması söz konusu değil. Yapmaya çalıştığımız bir siyasi karar alınması. Siyasi karar, siyasi karardır" dedi.

NET BİR TANIM YOK
SABAH'a konuşan Dışişleri Bakanlığı kaynakları ise, terör kanunundaki değişiklik konusunda AB'nin net bir tanım getiremediğini belirterek, özellikle "Bizdeki kanunların Avrupa'dan nasıl bir farkı var ve neyin değişmesini istiyorsunuz?" sorularının cevapsız kaldığına dikkat çekti.

KOMİSYONDAN İKİ FARKLI AÇIKLAMA
Bakan Bozkır'ın Strasbourg'da konuştuğu saatlerde, Avrupa Komisyonu'ndan gelen iki farklı açıklama kafaları karıştırdı. Komisyon Başkanı Jean-Claude Juncker, "Türkiye eğer terörle mücadele yasasını değiştirmezse, vize anlaşması da yürürlükten kalkar" derken, hemen ardından Juncker'in sözcüsü Martagitis Schinas yabancı ajanslara demeç vererek, mevcut kanunların mülteci anlaşmasına herhangi bir zarar vermeyeceğini vurguladı. İki açıklama arasındaki çelişki dikkatlerden kaçmadı. Öte yandan Türkiye'deki sığınmacılar için sağlanacak AB desteklemelerinden sorumlu idari komite Brüksel'de toplandı. Toplantının ardından yapılan açıklamada, söz verilen 3 milyar eurodan yaklaşık 200 milyon euronun Türkiye'ye sağlandığı belirtilerek, temmuz sonuna kadar sağlanacak miktarın 1 milyar euroyu bulmasının beklendiği belirtildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Geri adım yok
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN