Türkiye'nin en iyi haber sitesi

li dalgıçlar, Akdeniz'de dev hazine buldu

li dalgıçlar, Akdeniz'de döneminde batan bir ticaret gemisinin kalıntılarına ait, binlerce antik Roma sikkesi ve birçok bronz içeren nadir bir hazine buldu.

Giriş Tarihi: 16.5.2016 17:32
İsrailli dalgıçlar, Akdeniz'de dev hazine buldu

li dalgıçlar Akdeniz açıklarında binlerce antik sikkesi ve birçok bronz içeren nadir bir hazine buldu.

İsrail Eski Eserler Kurumu bulunan hazinenin bundan yaklaşık bin 600 yıl önce Geç Romaİmparatorluk Dönemi sırasında batan bir ticaret gemisinin kalıntılarına ait olduğunu açıkladı. Kurumun verdiği bilgilere göre bu son otuz yılda bulunan en büyük hazine olma özelliği taşıyor.İSRAİL'İN ANTİK LİMAN KENTİNDE BULUNDU

Dalgıçların hazineyi İsrail'in antik liman kenti Kayserya'da buldukları, burada bundan yaklaşık bir yıl önce de 2 bin kadar antik altın para bulunduğu kaydedildi. İsrail Eski Eserler Kurumu buluntuların farklı dönemlere ait olduğunu açıkladı.

Dalgıçların buluntuları hemen İsrail Eski Eserler Kurumu'na bildirdiği, geminin kalıntıları ve çapasını da tespit ettikleri belirtiliyor.BRONZ ESERLER İYİ DURUMDA

Bronz eserlerin, ayrıca Roma güneş tanrısı Sol, ay tanrıçası Luna ve Afrikalı bir köleye ait tasvirlerin çok iyi bir durumda olduğu kaydedildi.

Dalgıçların ayrıca gerçeği büyüklüğünde yapılmış üç bronz heykele ait parçalarla, balina ve başında kuğu taşıyan bir yaban domuzu şeklindeki yapılmış musluk gibi hayvan tasvirleri de bulduğu bildirildi.

Denizaltı arkeoloğu Jacob Sharvit kalıntıların muazzam güzelliklerinin yanı sıra tarihi açıdan da büyük öneme sahip olduklarını vurguladı.

Kaynak: Deutsche Welle

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İsrailli dalgıçlar, Akdeniz'de dev hazine buldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN