Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'da hükümet ile FARC çocuklar konusunda anlaştı

Giriş Tarihi: 16.5.2016 11:13
Kolombiya'da hükümet ile FARC çocuklar konusunda anlaştı

Hükümet ile FARC arasında yapılan anlaşmayla örgüt kamplarında tutulan 15 yaşın altındaki çocukların serbest bırakılmasına karar verildi

hükümeti ve Kolombiya Devrimci Silahlı Güçleri (FARC), örgüt kamplarında yaşayan çocukların sivil hayata geri kazandırılmaları konusunda anlaşmaya vardı.

Küba'nın başkenti Havana'da yapılan müzakerelerini yürüten yetkililer, FARC kamplarında tutulan 15 yaşından küçük çocukların serbest bırakılmasına karar verildiğini belirtti.

İsyancıların müzakere heyeti başkanı, geçen yıl Kolombiya basınına yaptığı açıklamada, FARC militanları arasında 15 yaşından küçük 13 çocuk olduğunu söylemişti.

FARC'ın Kolombiya'da 1964'te başlattığı silahlı eylemlerde 220 bin kişi yaşamını yitirdi, 5 milyon kişi yerlerinden oldu.

FARC ile hükümet arasındaki barış görüşmeleri Kasım 2012'de Havana'da başladı. 3 yıldan fazla süren görüşmelerde, savaş mağdurlarına tazminat ödenmesini de içeren anlaşma imzalanmış, "mağdurların hakları, arazi hakları, isyancıların siyasi katılımı ve uyuşturucu kaçakçılığıyla mücadele" olmak üzere dört ana unsurda uzlaşmaya varılmıştı.

Nihai barış anlaşması en ağır suçları işleyenler dahil herkes için çıkarılmasını öngörüyor.

Kolombiya Devlet Başkanı Juan Manuel Santos, eylül ayında, FARC ile yürütülen barış görüşmelerinde nihai anlaşmanın imzalanması için karara varıldığını ve bunun 6 ay içinde sonuçlanacağını açıklamıştı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kolombiya'da hükümet ile FARC çocuklar konusunda anlaştı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN