Türkiye'nin en iyi haber sitesi

DAEŞ’e militan gönderiyor

’nın, terör suçlarıyla aranan kişileri ’ye gönderdiği ortaya çıktı. Rus istihbaratı “Ülkeyi terk edersen, seni rahat bırakırız” teklifiyle, militanları DAEŞ’e katılmaya teşvik ediyor

Giriş Tarihi: 16.5.2016
Rusya DAEŞ’e militan gönderiyor
Rus istihbarat ajanlarının, Dağıstan bölgesinde terör suçları nedeniyle aranan kişilerle irtibata geçerek bu kişileri 'ye yönlendirdiği ortaya çıktı. Reuters haber ajansı, devlet görevlileri tarafından yeni kimlik ve pasaport sağlanan militanların 'ye giderek DAEŞ'e biat eden gruplara katıldığını aktardı. Habere konu olan 38 yaşındaki Saadu Sharapudinov "Yasadışı silahlı bir örgüte üyeydim. Saklanıyordum. 2012'nin aralık ayında istihbaratçılar benimle irtibata geçtiler. Bana 'eğer ülkeyi terk etmeyi kabul edersen seni tutuklamayız' dediler. Bir bombalama olayıyla alakalı olarak aranıyordum. Ömür boyu hapis cezası alabilirdim. Örgütümüzün lideriyle de aramda sorun vardı. Anlaşmayı kabul ettim" dedi. Reuters, Sharapudinov gibi en az 6 Rus militanın benzer yollarla Suriye'ye gittiğini tespit etti. Sharapudinov ise Halep yakınlarında faaliyet gösteren Sabri Jamaat adlı gruba girdiğini söyledi. Sharapudinov, katıldığı grup DAEŞ'e biat edince Suriye'yi terk ettiğini anlattı. Reuters'ın izini sürebildiği bir diğer militan Süleyman Rabadanov'un babası da "Oğlum, karısı ve torunum Moskova Havalimanı'ndan ülkeyi terk etti. Daha sonra bir telefon aldık, Kobani yakınlarında öldürülmüş" dedi.

ÖNCE GÖNDER, SONRA VUR
Uzmanlar, 'dan Suriye'ye yönelik militan akışının 2014 yılında zirve yaptığını söyledi. Uluslararası Kriz Grubu'ndan Ekatarina Sokiryanskaya "2014'teki Soçi Kış Olimpiyatları öncesi Rusya bu kişilerin ülkeyi terk etmesine engel olmadı" diyerek Moskova yönetiminin terör tehdidinden kurtulmak için Suriye'deki gerginliği besleyecek adımlar attığını belirtti. Rusya'nın Suriye'ye gönderdiği militanların bir kısmının da yine Rusya'nın veya rejimin hava saldırılarında öldürüldüğü kaydedildi. Moskova yönetimi, benzer iddialara yönelik herhangi bir yorumda bulunmaktan kaçınıyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Rusya DAEŞ’e militan gönderiyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN