Türkiye'nin en iyi haber sitesi

10 bin kilometrelik umut yolculuğu

İngiliz basını, Karayipli mültecilerin 10 bin kilometrelik yolu uçakla geçerek önce Hollanda’ya ardından Türkiye’ye geldiğini, buradan da insan tacirleri aracılığıyla ’a kaçmaya çalıştıklarını yazdı

Giriş Tarihi: 17.5.2016
10 bin kilometrelik umut yolculuğu
Avrupa Birliği (AB) üyesi ülkeler mülteci akınını durdurmanın yollarını ararken, umut yolculuğunda ilginç detaylar ortaya çıkmaya devam ediyor. İngiliz Daily Mail gazetesinin özel haberine göre, Avrupa'ya ulaşmaya çalışanlar sadece Irak, Suriye, Afganistan ile Somali ve Eritre gibi Afrika ülkelerinden olmuyor. Gazetenin Avrupa sınır ajansı Frontex yetkilileri ve 'ın Midilli Adasındaki görevlilere dayandırdığı haberine göre Karayipler'den de binlerce kişi Avrupa'ya gitmek için uğraşıyor. Haberde, Karayip adalarından ekonomik gerekçeler başta olmak üzere diğer farklı nedenlerden dolayı kaçmak isteyenler, yanı başlarındaki ABD yerine Avrupa'ya gitmeyi tercih ediyor. Bu yolculuk için de yaklaşık 10 bin kilometrelik yolu aşarak Türkiye'ye geliyorlar. Büyük çoğunluğu Karayipler'deki ada ülkeleri olan Dominik Cumhuriyeti ve Haiti'den ayrılan mülteciler, ilk olarak uçakla Hollanda'nın başkenti Amsterdam'daki Schiphol Havaalanı'na uçuyor. Ardından aktarma yaparak İstanbul'a geliyorlar. Bu sayede uçuşlarını daha ucuza getiriyorlar. Türkiye'nin Karayipler'e vize uygulamadığı hatırlatılan haberde mültecilerin, İstanbul'un ardından insan tacirleri aracılığıyla 'a kaçmaya çalıştığı kaydedildi.

"SURİYE'DEN GELİYORUZ"
Haberde ayrıca Midilli adasına ulaşan mültecilerin nerelerden geldiklerini tespit etmekle görevli olan AB sınır güvenliği yetkilisi Anna Smigielska'nın açıklamalarına da yer verildi. Smigielska, "Nereden geldiklerini sorduğumuzda, 'Suriye' diyorlar. 'Arapça bilmiyorsunuz' dediğimizde, bu kez de Afganistan'dan veya Somali'den geldiklerini söylüyorlar" dedi. Frontex'ten geçen hafta yapılan açıklamada AB ile Türkiye arasındaki mülteci anlaşması kapsamında 'a ulaşan mültecilerin sayısı son zamanlarda yüzde 90 oranında düştüğü belirtilmişti.

GEÇEN YIL 400 KİŞİ GELDİ
Haberde geçen yıl Yunanistan'a Karayipler'den 400 kişinin geldiği, bu yılın ilk üç ayında da 150 kişinin Karayipler'den Midilli'ye ulaştığı belirtildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
10 bin kilometrelik umut yolculuğu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN