Böhmermann'ın hakaret şiiri yasaklandı!

Eyalet Mahkemesi, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a hakaret içeren Jan Böhmermann’a ait şiirin büyük bölümünün Almanya'da okunmasını yasakladı.

Giriş Tarihi: 17.5.2016 21:52 Güncelleme Tarihi: 17.5.2016 23:24
Böhmermann'ın hakaret dolu şiiri yasaklandı!

Eyalet Mahkemesi, ihtiyati tedbir kararı alarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a hakaret içeren şiirin büyük bölümünün Almanya'da okunmasını yasakladı.

Mahkemeden yapılan açıklamada, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın şikayetinin kısmen haklı bulunduğu belirtildi.

Eyalet Mahkemesinin kararında, Alman komedyen Jan Böhmermann'ın söz konusu şiiri okumasına ilişkin ihtiyati tedbir konulduğu, komedyenin, Erdoğan'a hakaret içeren ve onur kırıcı olan şiirin belirli bölümlerini tekrarlayamayacağı ifade edildi.

"MİZAHTAKİ ELEŞTİRİ SINIRI ONURUN KIRILMASI DURUMUNDA BİTER"

Böhmermann'ın şiirin söz konusu bölümlerini tekrarlaması durumunda 250 bin avroya kadar para cezası veya 6 aya kadar hapis cezası ile cezalandırılabileceği vurgulandı.

Kararda, sanat ve ifade özgürlüğü ile başvuru sahibinin kişisel hak ve hukukunun "tartılması, muhakeme edilmesi" gerektiğine işaret edilerek mizahtaki eleştiri sınırının, onurun kırılması durumunda bittiği kaydedildi.

Mahkeme kararında ayrıca Böhmermann'ın okuduğu şiirin belirli bölümlerinde eleştiri sınırının aşıldığı ifade edildi.

Kararın, sadece Jan Böhmermann'ın şahsı için değil üçüncü kişiler için de geçerli olduğu, Erdoğan'a hakaret içeren şiirin büyük bölümünün Almanya'da okunmasının yasakladığı belirtildi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Böhmermann'ın hakaret dolu şiiri yasaklandı!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN