Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Haşimi'yi kırmızı bültenden çıkardı

Giriş Tarihi: 17.5.2016 15:53
Interpol Haşimi'yi kırmızı bültenden çıkardı

, "terör örgütü yöneticiliği" suçlamasıyla kırmızı bültenle aranan eski Cumhurbaşkanı yardımcılarından Tarık Haşimi hakkındaki suçlamaları mesnetsiz bularak, Türkiye’de yaşayan Iraklı muhalif siyasetçi hakkındaki bülteni iptal etti.

Konuyla ilgili Al Jazeera'ye konuşan Haşimi, 'ün bu kararının mahkemelerinin siyasetin güdümünde hareket ettiğini kanıtladığını söyledi.

"Ben suçsuzluğumu biliyorum zaten. Ama Interpol gibi uluslararası bir organizasyonun bunu tescillemesi Irak mahkemelerinin ne hâle geldiğini göstermesi açısından önemli. Bu açıkça gösteriyor ki Irak'ta yargı siyasetin güdümündedir ve tasfiye amaçlı çalışmaktadır. Bu kararla uluslararası arenada suçsuzluğum kanıtlansa da, Irak'ta benim hakkımdaki idam kararı ve diğer Iraklı muhalifler hakkındaki haksız suçlamalar devam ediyor."

Dört yıl önce, Nuri Maliki hükümeti döneminde, Irak devletinin başvurusu üzerine Interpol'ün çıkardığı kırmızı bülten nedeniyle seyahat etme konusunda zorluk yaşayan Haşimi, tutuklama listesinden çıkarılmasından memnun.

"Tabii Interpol ta başında Irak hükümetinin sunduğu belgeleri daha dikkatli incelemeliydi. Irak'ın istibdat ile yönetilen, mezhebi ve siyasi şiddetin yaşandığı bir ülke olduğunu göz önünde bulundurmalıydılar. Bunun, benim pozisyonumdaki bir kişinin tasfiyesi için kurulmuş bir tezgâh olma ihtimalini göz önüne almalıydılar. İkincisi, bir cumhurbaşkanı yardımcısının polisinin, avukatın öldürülmesi gibi suçları planlaması gibi saçma suçlamalar vardı. İddianame ve deliller dikkatlice incelenseydi bu kararı daha başında verirlerdi. bugün mutluyum ama karardan dolayı değil, haklılığımı ve Irak'taki haksızlıkları dünyanın farklı yerlerinde anlatabilceğim için mutluyum. Artık tutuklanma korkusu olmadan seyahat edeceğim ve Irak'ta yaşananaları her yerde dile getirebileceğim."

'İdam kararları durdurulsun'

İnterpol'ün kendisi hakkındaki suçlamaları ve delilleri ciddi kuşkular içerdiği gerekçesiyle reddettiğini hatırlatan Haşimi, aynı davadan yargılanan ve idam hükmünün uygulanması için Irak hapishanelerinde bekleyen eski çalışma arkadaşları için adil yargılama talebinde bulunuyor:

"İnterpol gibi uluslararası bir kurumun benim hakımdaki iddiaları mesnedsiz bulması, benimle aynı davadan yargılanan korumalarım, ofis çalışanlarım ve dava arkadaşlarım için de bir umut teşkil ediyor. Irak Cumhurbaşkanı'ndan, arkadaşlarım hakkında verilen idam kararlarını onaylamamasını ve bu davayla ilgili olarak yeniden, adil bir yargılama yapılmasını istiyorum. Bu dava tamamen siyasi tasfiye amaçlıdır ve yargılananların hepsine zulmedilmektedir. Buna bir son vermenin vakti geldi. Ben Irak cumhurbaşkanı yardımcısı olarak ancak dört yıl sonra bu noktaya gelebildim. Sıradan halk ne yapsın. Yüzlerce Iraklı aynı şekilde Irak hapisyanelerinde ya yargılanmayı ya da haklarında verilen haksız idam kararlarının uygulanmasını bekliyor."

(Kaynak: Al Jazeera)

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Interpol Haşimi'yi kırmızı bültenden çıkardı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN