Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'den tazminat talep edecek!

Ruhani hükümeti, 'nin 19 Ağustos 1953'teki darbeden bugüne kadar halkı ve devletine verdiği "maddi ve manevi" zararların karşılanması için Washington yönetiminden tazminat talep edecek.

Giriş Tarihi: 17.5.2016 19:05 Güncelleme Tarihi: 17.5.2016 19:19
İran ABD'den tazminat talep edecek!

meclisi, 'nin 1953'ten bugüne kadar halkı ve devletine verdiği "maddi ve manevi" zararların karşılanması için Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani hükümetinin hukuki yollara başvurmasını zorunlu kılan tasarıyı onayladı.

İran devlet televizyonunun haberine göre, hükümetin, tasarıda sıralanan 10 başlıkta oynadığı rollerden dolayı ABD'den tazminat talep etmesi zorunlu hale geldi.

Söz konusu başlıkların ilkinde 19 Ağustos 1953'te İran'da demokratik seçimle iktidara gelen Başbakan Muhammed Musaddık'ın devrildiği darbeye atıf yapılarak, yaşanan can ve mal kayıplarından Amerikan Merkezi Haberalma Teşkilatı (CIA) sorumlu tutulması nedeniyle, zararın ABD'den tazmin edilmesi gerektiği vurgulandı.

Tasarıda İran-Irak savaşında ABD'nin, devrik lider Saddam Hüseyin'e destek verdiği belirtilerek, bu dönemde hayatını kaybedenler ya da zarar görenlerin mirasçılarına ödenmek üzere ABD'den tazminat alınması için hukuki girişimlerde bulunulması zorunlu kılındı. Tasarıdaki maddelerde bu savaşta 223 bin İran vatandaşının hayatını kaybettiği, 600 bin İranlının da yaralandığı veya sakat kaldığı belirtildi.

Söz konusu tasarıda, Dışişleri Bakanlığı'nın her altı ayda bir Meclis Milli Güvenlik ve Dış Politika Komisyonu ile Hukuk ve Yargı Komisyonu'na konuyla ilgili rapor sunması gerektiği de belirtildi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İran ABD'den tazminat talep edecek!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN