Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'in 'deki yıkımları

güçlerinin Kudüs'te "ruhsatsız inşa edildiği" gerekçesiyle lilere ait 2 evi yıktığı bildirildi.

Giriş Tarihi: 17.5.2016 10:03

Kudüs uzmanı Cemal Amr, AA muhabirine yaptığı açıklamada, güçlerinin bu sabah li iki aileyi zorla evlerinden çıkardığını belirtti. Söz konusu ailelerin evlerinin "ruhsatsız inşa edildiği" gerekçesiyle yıkıldığını aktaran Amr, "Yıkılan evler, Mescid-i Aksa'nın El-Esbat Kapısı'na 30 metre mesafede yer alıyordu. Ayrıca yıkımın Nekbe'nin (Büyük felaket) yıl dönümünün hemen ardından olması büyük üzüntü verici." dedi.

"Hedef, Kudüs'te Filistin varlığını azaltmak"

Amr, İsrail'in bu "tehlikeli" girişimlerini durdurmak için Filistin yönetimiyle uluslararası topluma çağrıda bulunarak, "Siyonist düşünce, Kudüs'teki Filistin varlığını azaltmak için zorunlu göç politikası izliyor. Bu nedenle bütün Kudüs halkı ve evleri tahtasına konmuş durumda." ifadelerini kullandı.

Filistin İstatistik Kurumundan yapılan açıklamada İsrail'in, geçen yıl sadece Doğu Kudüs'te Filistinlilere ait 152 bina, iş yeri ve tesis gibi yapıları yıktığı, yüzlerce yıkım emri çıkardığı ve 546 dönüm ekili araziye zarar verdiği ifade edilmişti.

İsrail askerleri, Filistinlilere ait evlere zaman zaman baskınlar düzenleyerek, "ruhsatsız oldukları" gerekçesiyle buldozerlerle yıkıyor veya bombayla havaya uçuruyor. Söz konusu uygulamanın hiçbir hukuki dayanağının bulunmadığını vurgulayan Filistinliler, bunun "İsrail'in yıldırma politikalarının parçası olduğunu" belirtiyor.BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İsrail'in Filistin'deki yıkımları
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN