Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Mühendis babadan yapay pankreas

Giriş Tarihi: 17.5.2016
Mühendis babadan yapay pankreas

’de hastası olan 9 yaşındaki Andrew, yazılım mühendisi olan babasının internette yaptığı araştırmaların sonucunda geliştirdiği yapay pankreasla günlük yaşamını aksatmadan sürdürüyor

'de Andrew Calabrese isimli 9 yaşındaki bir çocuk çantasını gittiği her yere götürüyor. Ancak küçük Andrew çantasıyla sadece kitap değil, babası Jason Calabrese tarafından geliştirilen robotik bir pankreas da taşıyor. Birinci tip hastalığına yakalanan Andrew'ün kullandığı yapay pankreas henüz ilaç yetkilileri tarafından onaylanmadı. Ancak bir yazılım mühendisi olan Calabrese'in geliştirdiği pankreasa Andrew'ün doktorunun onay verdiği belirtiliyor. Calabreras internette yayımlanan bilgilerden yola çıkarak eski bir insülin bombasının sistemine nasıl girildiğini öğrendi ve pompayı oğlunun kan şekeri seviyesine göre insülin hormonunu ayarlaması için tekrar programladı.

ÇOCUKLARINA ÖZEL
Calabrese bu alandaki tek kişi değil. Onun gibi 50 kişinin daha çocukları için özel yazılımlar ve yapay pankreaslar geliştirdiği biliniyor. Gerçek zamanlı şeker seviyesinin ölçülmesine olanak sağlayan sensör teknolojisindeki gelişmeler yapay pankreasların yapılmasına olanak tanıyor. ABD İlaç ve Gıda Dairesi bu tür cihazların onaylanmasına öncelik veriyor ve birçok şirket bu tür cihazları geliştirmek için çalışıyor. Ancak süreç hastalar için uzun olduğundan, yazılım mühendisliğiyle meşgul olan birçok kişi yakınları için bu tür cihazlar geliştirmeyi tercih edebiliyor. 41 yaşındaki Calabrese yapay pankreası geliştirmek için iki ay harcadığını ve deneme sürecinin haftalar sürdüğünü belirtiyor. Calabrese, "Diyabet her durumda tehlikeli. İnsülin tehlikeli. Bizim yaptığımız bu cihazı geliştirmek ve riski azaltmak" diye konuştu.

415 MİLYON DİYABET HASTASI
Uluslararası Diyabet Federasyonu'nun verilerine göre dünyada 415 milyon diyabet hastası bulunuyor. Bunlardan yüzde 10'u ise birinci tip diyabet hastası. Bu rahatsızlığk insülin hormonu üreten pankreasın beta hücrelerinin tamamen ortadan kalkmasıyla oluşuyor. Tip 1 diyabetin genetik yatkınlığı olan kişilerde genellikle stres veya travma gibi bir olay veya viral enfeksiyonlar sonrasında meydana geldiği biliniyor. Tip 2 diyabet ise genellikle obezite ve fiziksel hareketsizliğe bağlı olarak gelişiyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Mühendis babadan yapay pankreas
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN