Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Nobelli savaşçı

“Çatışmaları bitirmek” iddiasıyla koltuğa oturan Başkanı Barack Obama’nın her iki döneminde de savaşlar kesintisiz sürdü. Obama, bu yönüyle Amerikan tarihine geçti

Giriş Tarihi: 17.5.2016
Nobelli savaşçı
Savaşları sona erdirmek ve kendisinden önceki Başkan George Bush'un olumsuz imajını silmek iddialarıyla koltuğuna oturan Başkanı Barack Obama, ardında 'savaş rekoru' bırakacak gibi görünüyor. New York Times gazetesinin haberine göre, ABD, kasım ayındaki seçimlere kadar Afganistan, Irak ve Suriye'deki çatışmalarda yer almaya devam ederse, Obama, Amerikan tarihinin "her iki döneminde de savaşların kesintisiz sürdüğü ilk ve tek başkanı" olarak kayıtlara geçecek.

Obama'nın 2009'da Nobel Barış Ödülü'ne lâyık görüldüğünü hatırlatan New York Times, ABD Başkanı'nın ardında, kendisinden önceki 'savaş dönemi başkanları' Abraham Lincoln, Franklin Roosevelt, Lyndon Johnson ve Richard Nixon'la kıyaslanamayacak miras bıraktığını kaydetti.

Irak ve Afganistan'dan asker çekilmesine rağmen, Barack Obama'nın Libya, Pakistan, Somali ve Yemen'de hava saldırılarına izin verdiği hatırlatılan haberde, strateji uzmanlarının ve tarihçilerin görüşlerine de yer verildi. Johns Hopkins Üniversitesi'nden tarihçi Eliot Cohen, "Hiçbir başkan, savaş başkanı olmak istemez. Obama da savaşı isteksizce kullanılan bir araç olarak gördü. Ama sonuç olarak, çok fazla insanı öldürüyoruz, sayısız sivil kaybına sebep oluyoruz" dedi.

'ÇEKİLİYORUZ' DEDİ

New York Times'ın haberinde ayrıca, Obama'nın savaşları bitirmek için gayret gösterdiği, ancak sahadaki gelişmelerin ABD'yi cephe önünde olmaya zorladığı da iddia edildi. Buna örnek olarak, Obama'nın Irak ve Afganistan'dan çekilme için yaptığı açıklamaların hemen ardından, bu ülkelere yeniden asker gönderme emrini vermesi gösterildi.

ÖDÜLÜ SEÇİLİR SEÇİLMEZ ALMIŞTI

ABD Başkanı Barack Obama, 2008 seçimlerini kazanmasından bir yıl sonra Nobel Barış Ödülü'ne lâyık görülmüştü. Nobel Komitesi'nin "uluslararası diplomasiye ve insanlar arasındaki işbirliğini güçlendirmeye yönelik gayretlerinden dolayı" şeklinde gerekçelendirdiği ödül, bütün dünyada şaşkınlıkla karşılanmıştı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Nobelli savaşçı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN