Papa'dan 'ya laiklik eleştirisi

Katoliklerin ruhani lideri Papa Franciscus, laikliği ’nın biraz abarttığı eleştirisinde bulundu.

Giriş Tarihi: 17.5.2016 14:30 Güncelleme Tarihi: 17.5.2016 14:38
Papa'dan Fransa'ya laiklik eleştirisi

'da yayınlanan La Croix gazetesine konuşan Papa Franciscus, "'ya laikliğin abartılması ile ilgili küçük bir eleştirim var.'' dedi.

Papa Franciscus, "Nasıl bir Katolik haç takabiliyorsa, Müslüman kadın da başörtü takmak istiyorsa, takabilmeli. bu konuda adım atabilmeli, ulvi konularda açılım herkes için bir hak.'' ifadesini kullandı.

FRANSA'DA İKİNCİ "UZUN ETEK" KRİZİ

Sığınmacı konusuna da değinen Papa Franciscus, Avrupa'nın bütün kapılarını sığınmacılara akla uygun olmayan bir şekilde açamayacağının farkında olduğunu belirterek, bununla birlikte sığınmacılar konusunda adil ve sorumlu davranılması gerektiğine inandığını bildirdi.

En kötüsünün ise gelenleri "entegre etmek'' yerine "gettolaştırmak" olacağı uyarısında bulunan Papa Franciscus, Hristiyanlık ve İslam'ın yana yana birlikte yaşayabileceğine inandığını sözlerine ekledi.

FRANSA'DA YPG REKLAMI!

Fransa Piskoposlar Birliği Sözcüsü Olivier Ribadeau Dumas ise yaptığı açıklamada, Papa Franciscus'un laiklik konusunda Fransa'ya getirdiği eleştirilere hak verdiklerini bildirdi.

RTL radyosuna konuşan Dumas, "Papa Francis, bizim sürekli söylediklerimizi tekrarladı. Toplum her bireyin kendisi ifade etmesini izin vermeli.'' dedi.

Üniversitelerde başörtü yasağı ile ilgili tartışmaya atıfta bulunan Dumas, "Daha bu konuda nereye kadar gideceğiz? Farklılıklardan ötürü ortaya çıkan korku, bizim birlikte yaşamamızı engelliyor.'' dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Papa'dan Fransa'ya laiklik eleştirisi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN