Türkiye'nin en iyi haber sitesi

ABD'den 'deki Rus varlığına ilişkin flaş açıklama!

ABD öncülüğündeki DAEŞ karşıtı uluslararası koalisyonun sözcüsü Albay Steve Warren, Rusya'nın 'deki askeri varlığında neredeyse, hiç değişiklik bulunmadığını bildirdi.

Giriş Tarihi: 18.5.2016 21:58 Güncelleme Tarihi: 19.5.2016 00:04
ABD'den Suriye'deki Rus varlığına ilişkin flaş açıklama!
DAEŞ karşıtı uluslararası koalisyonun sözcüsü Warren, Bağdat'tan katıldığı video konferans yoluyla Pentagon'daki gazetecileri operasyonlara ilişkin bilgilendirdi.

Warren, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in 'deki askeri varlığın bir kısmını çekeceklerine dair mart ayında yaptığı açıklamasından bu yana, bu ülkedeki Rus askeri kapasitesinde önemli bir değişim görmediklerini belirtti.

Warren, "Rusların askeri kabiliyetleri büyük oranda aynı hatta neredeyse hiç değişmedi. Hala hava güçleri, kara güçleri, topçuları var." ifadesini kullandı.

Rusya'nın Tedmur (Palmira) kentinde bir operasyon üssü kurduğunu anlatan Warren, bunun kısa ya da uzun vadeli olup olmayacağına ilişkin bir tahminde bulunmanın erken olacağını kaydetti.

DAEŞ TOPRAK KAYBETTİ

Albay Warren, ayrıca terör örgütü DAEŞ'in kontrol ettiği alanın daraldığını belirterek, örgütün 'ta yüzde 45, 'de ise yüzde 20'lik alanı kaybettiğini bildirdi.

Warren, "Tahminlerimize göre DAEŞ Irak'ta kontrol ettiği bölgenin yüzde 45'inde kontrolü kaybetti. Bu yaklaşık 25 bin kilometrekarelik alana karşılık geliyor." dedi.

Suriye'deki duruma da değinen Warren, örgütün bu ülkede de alan kaybettiğini vurgulayarak, "DAEŞ, Suriye'de ise elde ettiği alanın yüzde 20'sini yani 9 bin kilometrekareyi yitirdi. DAEŞ, toplamda Irak ve Suriye'de yerleşimin bulunduğu bölgelerin yüzde 30-35'lik kısmını artık kontrol edemiyor." diye konuştu.

Son olarak Irak ordusu ile Sünni aşiret üyelerinin Enbar vilayetinde Cuba kasabasını DAEŞ'ten aldığını ifade eden Warren, buradaki operasyonda geçen hafta DAEŞ'in orta düzey komuta kademesinde bulunan Ebu Hamza ile bazı kimyasal silah saldırılarından sorumlu tutulan Ebu Süfyan adlı iki önemli örgüt üyesinin öldürüldüğünü açıkladı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
ABD'den Suriye'deki Rus varlığına ilişkin flaş açıklama!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN