Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Göç Bakanı'ndan mültecilere skandal sözler

Göç Bakanı Dutton, mültecilerle ilgili skandal bir açıklamaya imza attı. Dutton, "Kendi dillerinde okuma yazma ve hesap bilmiyorlar ki İngilizce bilsinler" dedi.

Giriş Tarihi: 18.5.2016 21:04 Güncelleme Tarihi: 18.5.2016 21:16
Avustralya Göç Bakanı'ndan mültecilere skandal sözler

'da sınır güvenliği ve göç politikalarını 2016 seçimlerinin odak noktasına koyan Göç Bakanı Peter Dutton, ülkeye alınacak mülteciler için "okuma yazma ve hesap bilmeyen cahiller" dedi.

Avustralya'da her seçim döneminde iktidardaki Liberal Parti tarafından siyasi gündem haline getirilen mültecileri, bu kez de Federal Göç Bakanı Peter Dutton hedef aldı.

Avustralya Yayın Kurumundaki habere göre, Göç Bakanı Dutton, Avustralya'ya kabul edilecek 12 bin mültecinin, "okuma yazma ve hesap bilmeyen cahillerden" oluştuğunu ve bunların Avustralyalıların toplumsal yapısında istenmeyen değişimlere yol açacağını savundu.

Dutton, mülteciler için "Kendi dillerinde okuma yazma ve hesap bilmiyorlar ki İngilizcede bilsinler." ifadesini kullandı.

Avustralya Başbakanı Malcolm Turnbull, Dutton'un açıklamalarına destek vererek Göç Bakanını başarılı bulduğunu söyledi.

MUHALEFETTEN DUTTON'A SERT TEPKİ

Peter Dutton'un açıklamalarına ana muhalefetteki lideri Bill Shorten'dan sert tepki geldi. Shorten, "Dutton, bu sözleriyle sadece mültecilere değil bu ülkenin gerçekten büyük bir ülke olmasına katkıda bulunan göçmenlere hakaret etti." dedi.

Avustralya Yeşiller Partisi sözcüsü Senatör Sarah Hanson-Young da Twitter hesabından yaptığı açıklamada, Dutton'u "yabancı düşmanı olmakla" itham etti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Avustralya Göç Bakanı'ndan mültecilere skandal sözler
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN