Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Gazzeli hastalardan liman talebi

Gazzeli hastalar, uluslararası toplumdan tedavi için seyahatlerini kolaylaştırması amacıyla liman inşası talep etti.

Giriş Tarihi: 18.5.2016 14:33

Gazze'de Ablukayı Kırma ve Yeniden İmar Heyeti ile 'nın ortaklaşa düzenlediği eyleme, tedavi için yurt dışına çıkmayı bekleyen onlarca hasta katıldı.

Eylemde "Liman, Gazzeli hastaların hakkıdır", "Bizi tedaviden yoksun bıraktılar, seyahatten yoksun bırakmayın", "Binlerce hasta tedavilerinin yurt dışında tamamlanması için bekliyor." yazılı dövizler taşındı.

Heyetin koordinatörü Ala el-Batta, eylem çerçevesinde yaptığı konuşmada, "Hastaların tedavi için yurt dışına çıkmasını sağlayacak ve Gazze'yi dış dünyaya bağlayacak bir limanın varlığı zorunlu hale geldi." dedi.

Yaklaşık 10 yıldır süren ablukanın kabul edilebilir olmadığını vurgulayan Batta, uluslararası topluma Gazze'ye karşı hukuki ve insani sorumluluğunu üstlenme çağrısı yaptı.

Filistin Bakanlığı verilerine göre, yaklaşık 4 bin hasta tedavi için -Gazze arasındaki Refah Sınır Kapısı'nın açılmasını bekliyor.

İsrail ablukası nedeniyle Gazze'nin dünyaya açılan tek kapısı Refah, Mısır'da 3 Temmuz 2013'teki askeri darbenin ardından sık sık kapatılıyor.BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gazzeli hastalardan liman talebi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN