Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'ta "Dünya Müzeler Günü" etkinliği

Kültür Bakan Yardımcısı Kays Reşid, Irak'ın kültürel tarihinin terör örgütü DAEŞ tarafından alındığını belirterek, ülke dışına kaçırılan tarihi eserlerin iadesi için uluslararası topluma destek çağrısı yaptı.

Giriş Tarihi: 18.5.2016 13:34

Reşid, "Dünya Müzeler Günü" dolayısıyla başkent Bağdat'taki Ulusal Müzesi'nde düzenlenen etkinlikte yaptığı konuşmada, DAEŞ'in Irak'taki müze ve tarihi eser barındıran kentleri bomba ve buldozerlerle aldığını belirtti.

Örgütün halkın kültürel hafızasını silmeyi amaçladığını kaydeden Reşid, buna engel olmak için ülkenin güneyindeki Musenna ve Basra'da müzeler açarak yabancı turistlerin ilgisini çekmek istediklerini anlattı.

Reşid, uluslararası topluma kültürel tarihi hedef alınan Irak'ın yanında durma ve 2003 sonrası ülke dışına kaçırılan tarihi eserlerin iadesi için destek çağrısı yaptı.

Osmanlı'ya ait demir para örneği sergilendi

Bağdat'taki etkinlikte Irak'ta aralarında Osmanlı ve diğer Türk devletlerinin de bulunduğu eski medeniyetlere ait para örnekleri sergilendi. Etkinlikte ayrıca Irak folklorunu yansıtan defile düzenlendi.BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Irak'ta "Dünya Müzeler Günü" etkinliği
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN