Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'daki orman yangını

Giriş Tarihi: 18.5.2016 13:53

'nın en verimli petrol yataklarına sahip Fort McMurray bölgesindeki orman yangını hala kontrol altına alınamadı.

Konferans Kurulu'nun yayımladığı analizde, yangının bölgedeki sanayi üretiminde 760 milyon dolarlık zarara neden olduğu belirtildi.

Söz konusu rakam, iki hafta boyunca günlük 1,2 milyon varil petrolün kaybedilmesi anlamına geliyor.

Bu tutar, Fort McMurray bölgesinin bağlı olduğu Alberta eyaletinin 2016 Gayrisafi Yurtiçi Hasılasının (GSYH) yüzde 0,33'üne, 'nın GSYH'nin de yüzde 0,06'sına denk düşüyor.

IHS Uluslararası Enerji Danışmanlığı Şirketi Müdürü Kevin Birn, BBC'ye yaptığı açıklamada, yangından en çok bölgedeki bitüm işleyen tesislerin zarar gördüğünü söyledi.

Dünyanın en büyük bitüm şirketlerinin 'da bulunduğuna işaret eden Birn, şirketlerin zararlarını karşılamak için en kısa zamanda faaliyete geçmeyi planladıklarını ancak yangın bir türlü kontrol altına alınamadığından işçileri tahliye etmek zorunda kaldıklarını kaydetti.

Birn, bölgedeki sanayi sektörünün umudunu gelecek hafta bölgede beklenen yağmurlara bağladığını dile getirdi.

Tarihinin en büyük orman yangını felaketlerinden birini yaşayan Kanada'nın kuzeybatısındaki yangın, üç haftadır kontrol altına alınamıyor. Yangın, Alberta eyaletinden kuzeye doğru yayılmaya devam ediyor. Dakikada 30 ila 40 metre hızla ilerleyen yangın nedeniyle bölgedeki 12 petrol alanından 8 bin işçi tahliye edildi.BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kanada'daki orman yangını
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN