Davanın seyrini değiştirecek belge

Giriş Tarihi: 19.5.2016
Davanın seyrini değiştirecek belge

’da aralarında Türkler’in de bulunduğu 10 kişiyi öldüren aşırı sağcı NSU örgütünün 3 yıldır süren davasının seyrini değiştirecek kayıp bir belge bulundu

'da 2000-2007 yıllarında 8'i Türk 10 kişiyi öldüren ve bombalı saldırılar gerçekleştiren aşırı sağcı Nasyonal Sosyalist Yeraltı (NSU) terör örgütü soruşturmasında önemli bir gelişme yaşandı. Başladığı günden bu yana pek çok skandalın ortaya çıktığı davada son olarak sel sularında kaybolduğu bildirilen, bir muhbirin ifadesinin yer aldığı dosyasının fotokopisinin bulunduğu bildirildi.

MDR televizyonu, 2010'da Chemnitz kentindeki selde okunmaz hale geldiği için imha edildiği bildirilen dosyanın fotokopisine Yeşiller Partisi'nin Saksonya Eyalet Milletvekili Valentin Lippmann'ın, meclis komisyonu dosyaları arasında rastlandığını duyurdu. Eyalet İçişleri Bakanlığı da haberi doğrulayarak, dosyanın 15 Nisan'da Federal Meclis NSU Araştırma Komisyonu'na gönderildiğini açıkladı. İmha edildiği açıklandığında büyük tepki toplayan dosyada, uzun yıllar Federal Anayasayı Koruma Dairesi'ne Primus kod adıyla muhbirlik yapan eo- Nazi Ralf Marschner'in 1999 yılında alınmış ifadesi bulunuyor. Şu anda İsviçre'de yaşayan Marschner'in Zwickau kentindeki inşaat şirketinde 2000 ile 2002 arasında NSU teröristleri Uwe Mundlos ile Beate Zschaepe'yi çalıştırdığı ortaya çıkmıştı. NSU çevresiyle sıkı bağlantısı olduğu bildirilen Marschner'in ifadesinin NSU davasında önemli rol oynayabileceği ve davanın seyrinin değişebileceği belirtiliyor. Dosyanın fotokopisinin bulunduğunu açıklayan Yeşiller Partisi'nin Saksonya Eyaleti İç Politika Sözcüsü Valentin Lippmann, Eyalet Meclis Komisyonu'nu, "Öyle görülüyor ki, eyalette sol elin ne yaptığından sağ elin haberi yok" sözleriyle eleştirdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Davanın seyrini değiştirecek belge
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN