Türkiye'nin en iyi haber sitesi

çocuk başına 3 ay askerlik süresini azaltıyor

Genelkurmay Başkanlığı, evli olan askerlerin çocuk başına 3 ay daha az askerlik yapmasına imkân sağlayan uygulamayı, önümüzdeki itibaren başlatacağını açıkladı

Giriş Tarihi: 19.5.2016 14:48
İran çocuk başına 3 ay askerlik süresini azaltıyor

Tahran yönetimi, evliliği özendirmek ve çiftleri daha fazla çocuk yapmaya teşvik etmek amacıyla askerlik hizmeti yapan evli kişilere ayrıcalıklar tanıyan uygulamayı başlatıyor.

Genelkurmay Başkanlığı, ülke lideri Ayetullah Ali Hamaney'in onayıyla evli olan askerlerin çocuk başı 3 ay daha az askerlik yapmasına imkân sağlayan uygulamayı önümüzdeki itibaren başlatacağını belirtti.

Yeni değişiklikte ayrıca evli askerler eşlerinin ikamet ettiği şehirlerde hizmet yapıp haftada 3 kez evlerine gidebilecek. Evli askerler bekârlardan ayrıcalıklı olarak senede 30 gün izin kullanabilecek.

Askerliğin zorunlu olduğu İran'da, askerlik süresi 21 aydır.

lideri Ayetullah Hamaney, bir kaç gün önce yaptığı bir konuşmada, " Evlilik sünnetine karşı çıkanlara lanet olsun " diyerek, ülkedeki bazı kamu kurumlarının tutumunu sert eleştirmişti.

Ayetullah Hamaney, son bir kaç yıldır defalarca nüfus artışının gerekliliğinin altını çizerek, önceki yıllarda devlet tarafından uygulanan nüfus kontrol planlamasının büyük bir hata olduğunu söylemişti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İran çocuk başına 3 ay askerlik süresini azaltıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN