Türkiye'nin en iyi haber sitesi

ülkelerine yeni düzenlemesi geliyor

Parlamentosu kararıyla, 20 Mayıs'tan itibaren paketleri, üzerlerinde sağlığa zararını gösteren edici fotoğraflarla piyasaya çıkacak.

Giriş Tarihi: 20.5.2016 07:27 Güncelleme Tarihi: 20.5.2016 07:27
AB ülkelerine yeni sigara düzenlemesi geliyor

Almanya'da her yıl 100 binden fazla insan ve tütün tüketiminden hayatını kaybediyor. Fransa'da daha önce yürürlüğe giren, sigara ve tütün paketleri üzerinde edici fotoğraflar yer alması uygulaması, başta Doğu Avrupa ülkeleri ve Almanya olmak üzere henüz çeşitli ülkelerinde yürürlüğe girmemişti. Tütün satan esnaf ise ellerinde bol miktarda stok olduğunu, uygulamanın ancak 1-2 yıl sonra her yerde uygulamaya girebileceğini ifade ediyor.

Elektronik sigaraya da uyarı

Avrupa Parlamentosu tütün tüketiminin önüne geçilmesi için paketlerin yüzde 65'lik alanının şok edici fotoğraflarla kaplanmasını öngörüyor. Piyasada son yıllarda moda haline gelen elektronik sigaralarda kullanılan sıvıların üzerinde de, çocuklara satılmasının yasak ve sağlığa zararlı olduğu ibarelerinin bulunması isteniyor.

2020 yılına kadar ise AB üyesi 28 ülkede mentollü ve aromalı sigaraların yasaklanmasının yanı sıra, sigara markalarının isimlerinin de paketlerden kaldırılması bekleniyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
AB ülkelerine yeni sigara düzenlemesi geliyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN