Karides şakası

Giriş Tarihi: 20.5.2016
Karides şakası

’da iki arkadaşın 145 kilogram ağırlığında 2.8 metrelik karides yakaladığını iddia eden uydurma haber insanlarını bile kandırdı

'da iki arkadaşın 145 kilogram ağırlığında karides yakaladıklarını bildiren uydurma haberine insanları bile inandı. Birçok haber sitesinde alıntılanan ancak uydurma olduğu ilk bakışta anlaşılan metinde, biyologların ve bilim insanlarının açıklamaları da yer aldı. Haberde, Rene Kirouac ve Raymond Bergeron'un, ülkenin Atlantik kıyısında balık avlarken 2.8 metre uzunluğunda ve 145 kilogram ağırlığında dev bir karides yakaladıkları belirtildi. Kirouac'ın "Hayatımın en zor avıydı" sözüyle de desteklenen habere göre; dev karides ölmemekte uzun süre direndi. Daha sonra da balıkçılara teslim oldu.

BİLİMİNSANI: FAZLA BESLENMİŞ!
Haber metnine, acemi biçimde hazırlanmış fotomontaj bir fotoğraf da eşlik etti. Haberi değerlendiren biyolog Prof. Dr. Denis Langevin, karidesin bu büyüklüğe ulaşmasını, denizdeki canlılarla fazla beslenmesine bağlarken, dev canlının denizlerdeki doğal besin zincirinin kırılmasına yol açabileceğini de iddia etti. Guinness Rekorlar Kitabı'nın da karidesin büyüklüğünü onayladığı belirtilen haberde, bu iddiaya dair herhangi bir kanıt da sunulmadı. Guinness'in resmi kayıtlarında karidesle ilgili hiçbir bilginin yer almaması da dikkatlerden kaçmadı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Karides şakası
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN