Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yüksek Mahkemesi'nden ırkçı jüri kararı

Yüksek Mahkemesi, 1987'de Georgia eyaletinde 79 yaşındaki beyaz bir kadını öldürmek suçundan idamla cezalandırılan siyahi bir mahkumun, tamamı beyazlardan oluşan bir jüri tarafından "taraflı" bir şekilde yargılandığına hükmetti.

Giriş Tarihi: 23.5.2016 21:48
ABD Yüksek Mahkemesi'nden ırkçı jüri kararı

Yüksek Mahkemesi, 1987'de Georgia eyaletinde 79 yaşındaki Queen Madge White adlı beyaz bir kadını öldürmek suçundan idamla cezalandırılan siyahi AmerikalıTimothy Tyrone Foster adlı mahkumun, tamamı beyazlardan oluşan jüri tarafından "taraflı" bir şekilde yargılandığına hükmetti.

ABD'nin Georgia eyaletinde 1987 yılında 79 yaşındaki White'ı öldürmekle suçlanan siyahi Amerikalı Foster, tamamı beyazlardan oluşan jüri tarafından idam cezasına çarptırıldı.

Yaklaşık 20 yıldır cezasının infazını bekleyen Foster'ın avukatları, mahkeme tutanaklarında jürinin tamamının özellikle ve bilerek beyazlardan oluşturulduğu ve siyahilerin jüri dışında bırakıldığı yönünde notlar elde edince Yüksek Mahkeme'de dava açtılar.

Dosyayı inceleyen Yüksek Mahkeme, Foster'ın "ırkçılıkla" ilgili başvurusunu haklı buldu. Karar 1'e karşı 7 oyla alınırken çoğunluk adına yazdığı görüşünde baş yargıç John Roberts, "Yargılama sürecindeki ırk temelli yaklaşım, açık bir şekilde siyahi jüri üyelerinin dışarıda bırakılmasının amaçlandığını gösteriyor" ifadelerini kullandı.

SİYAHİ JÜRİ ÜYELERİNİN İSİMLERİNİN KARŞISINI "S" HARFİ

Foster'ın avukatlarının henüz yeni erişim imkanı buldukları mahkeme dosyalarında, siyahi jüri üyelerinin isimlerinin karşısına "S" harfinin konulduğu ve üzerinin yeşil kalemle çizildiği belirtildi. Bu şekilde hangi üyelerin siyahi olduklarının not edildiği ve ismi not edilenlerin hiçbirinin jüriye giremedikleri kaydedildi.

Yüksek Mahkeme'nin lehinde karar verdiği Foster'ın yeniden yargılanması bekleniyor.

ABD'de yaklaşık 30 yıl önce Yüksek Mahkeme'de alınan bir karar, mahkemelerde jüri seçiminde ırk temelli bir tercihi yasaklıyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
ABD Yüksek Mahkemesi'nden ırkçı jüri kararı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN