Esad’ın kalesi kan gölüne döndü: 145 ölü

DAEŞ militanları, dün ‘rejimin kalesi’ olarak anılan Lazkiye’de 7 bomba patlattı. Ceble ve Tartus’ta duraklarını ve hastaneyi hedef alan intihar bombacıları 145 kişinin ölümüne neden oldu

Giriş Tarihi: 24.5.2016
Esad’ın kalesi kan gölüne döndü: 145 ölü
Terör örgütü DAEŞ, dün en kanlı katliamlarından birini gerçekleştirerek, 'nin Lazkiye vilayetinde en az 145 kişinin ölümüyle sonuçlanan bir dizi saldırı düzenledi. İnsan Hakları Gözlemevi'nin verilerine göre Ceble şehrinde 97, Tartus'ta ise 48 kişi hayatını kaybetti. Dünkü saldırılar, iç savaşın başladığı Mart 2011'den beri, Esad ailesinin de memleketi olan Lazkiye'deki en ağır bilançolu terör eylemleri olarak kayıtlara geçti.

Eş zamanlı saldırılar Ceble ve Tartus'u dün saat 09:00 sularında vurdu. Suriye ulusal kanalının yayımladığı görüntülerde, teröristlerin durakları ve hastaneler gibi sivillerin yoğun bulunduğu alanları hedeflediği gözlemlendi. Tartus'ta, otobüs duraklarının bulunduğu kalabalık bir istasyonda önce bomba yüklü bir aracın patlatıldığı öğrenildi. İstasyonda panik yaşanırken kalabalığın arasına karışan iki intihar bombacısının bu sırada eylem düzenleyerek onlarca kişinin ölümüne neden olduğu kaydedildi. Ceble'de de bir otobüs durağının ve hastanenin hedef alındığını belirten yetkililer, bir intihar bombacısının hastanenin acil bölümüne kadar girerek kendisini patlattığını söyledi. Haber ajansları, 4'ü Ceble'de olmak üzere toplamda 7 patlamanın gerçekleştiğini duyurdu.

Terör örgütü DAEŞ, saldırıdan kısa süre sonra propoganda için kullandıkları Amak Haber Ajansı vasıtasıyla saldırıları üstlendi. Yayımlanan açıklamada "Nusayri'lerin toplanma noktalarına saldırdık" ifadeleri yeraldı. Beş yılı geride bırakan Suriye savaşında, 470 binden fazla kişinin hayatını kaybettiği, en az 6 milyon kişinin ülkeyi terk etmek zorunda kaldığı ve yaklaşık 7 milyon kişinin Suriye içinde göç ettiği tahmin ediliyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Esad’ın kalesi kan gölüne döndü: 145 ölü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN