Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Başbakanı'ndan skandal açıklama!

Başbakanı Robert Fico, ülkesinde Müslüman bir topluluğun oluşmasını istemediğini söyledi.

Giriş Tarihi: 25.5.2016 18:47 Güncelleme Tarihi: 25.5.2016 19:56
Slovakya Başbakanı'ndan skandal açıklama!
Fico, Her Ajansına (TASR) yaptığı açıklamada, Avrupa Birliği'nin, sığınmacıların üye ülkeler arasında dağıtımında uygulamak istediği zorunlu kotaya karşı çıkmaya devam ettiklerini belirtti.

Çok kültürlülüğün Slovakya'nın temellerine aykırı olduğunu savunan Fico, ''Ülkemin çıkarı, kendi kültürünü korumak ve şu anki karakterinin değişmesine izin vermemektir. '' dedi.

Fico, Slovakya'nın yüzyıllardır Kiril ve Metodi mirasına dayandığını, bu karakterinin değişmesini ve ülkesinde Müslüman topluluğun oluşmasını istemediğini belirterek, ''Burada sürekli çıkarlarının gerçekleşmesini isteyen binlerce Müslümanın yaşamasını istemiyorum.'' şeklinde konuştu.

Geçtiğimiz aylarda da İslam ve Müslümanlar hakkında çeşitli açıklamalarda bulunan Başbakan Fico hakkında ''etnik ve ulusu aşağılama, etnik ve ırkçı nefreti körükleme şüphesiyle'' suç duyurusunda bulunulmuştu.

Çoğunluğu Katolik 5,4 milyon nüfuslu Slovakya'ya geçen yıl sadece 169 iltica başvurusu yapıldı. Avrupa Birliği'nin zorunlu kotaları çerçevesinde 802 sığınmacı alması gereken Slovakya, bu yükümlülükten kurtulmak için Macaristan'la birlikte merkezli AB mahkemesi Avrupa Adalet Divanı'na başvurmuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Slovakya Başbakanı'ndan skandal açıklama!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN