Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Idomeni’yi boşaltıyor

Giriş Tarihi: 25.5.2016
Yunanistan Idomeni’yi boşaltıyor

-Makedonya sınırı arasında sıkışıp kalan 10 bin göçmenin Idomeni kampından tahliyesine başlandı. Göçmenler, Selanik’teki tesislere gönderildi

- Makedonya sınırının mart ayında kapatılması üzerine, aralarında yüzlerce kadın ve çocuğun da bulunduğu 10 bin mültecinin, yaşadıkları Idomeni Mülteci Kampı'ndan tahliyesi dün başladı. Günün doğuşuyla kamp alanına gelen 400'den fazla Yunan güvenlik görevlisi, göçmenleri onlar için tahsis edilen 80 km uzaklıkta, Selanik yakınlarındaki tesislere gönderdi. Göçmenler otobüslere bindirildikten sonra kampın boşaltılmasına başlandı. Yağmur altında ve soğuk havada aylardır yaşam mücadelesi veren göçmenler, tahliye sırasında değerli eşyalarını torbalara koyarak yanına aldı. Yunan polisiyse kamp alanı boşaldıkça çadırları sökmeye başladı. hükümetinin mülteci krizinden sorumlu yetkilisi Giorgos Kyritsis, tahliyenin bir anda gerçekleşemeyeceğini ve 10 gün kadar sürebileceğini belirtti. Avrupa'nın kuzeyine gitmek isteyen göçmenlerin geçiş noktası olan Idomeni'de çoğu Suriye, Irak ve Afganistan'dan 10 bin kadar göçmen, insani açıdan oldukça kötü koşullarda yaşıyor ve gece çadırlarda uyuyordu.

2 BİN 550 GÖÇMEN KURTARILDI
Pazartesi ve salı günleri, İtalyan ve Libyalı sahil güvenlik yetkilileri Akdeniz sahilinde en az 2 bin 550 göçmeni Avrupa'ya yasadışı yollarla gitmeye çalışırken kurtardı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yunanistan Idomeni’yi boşaltıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN