Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Pasifik'e nükleer denizaltılar yolluyor

, ABD ile uluslararası sularda yükselen tansiyona yanıt olarak nükleer füze yüklü denizaltıları ilk kez Pasifik Okyanusu'na gönderiyor.

Giriş Tarihi: 26.5.2016 17:39 Güncelleme Tarihi: 26.5.2016 17:42
Çin Pasifik'e nükleer denizaltılar yolluyor

İngiliz The Guardian gazetesinin haberine göre, Güney Denizi'nde sık sık karşı karşıya gelenABD ve arasında Pekin yönetimi yeni bir adım atıyor.

Çin, nükleer füzeler taşıyan denizaltılarını ilk kez Pasifik Okyanusu'na göndermeye karar verdi. Denizaltıların ne zaman yola çıkacağı henüz açıklanmış değil.

GÜNEY ÇİN DENİZİ'NDE 'TEHLİKELİ YAKINLAŞMA'

, son olarak ay ortasında iki Çin savaş jetinin uluslararası hava sahasında seyreden bir ABD keşif uçağına 15 metre kadar yaklaştığını duyurmuştu. Pentagon, pilotun çarpışmayı önlemek için ani bir manevrayla yaklaşık 100 metre alçalmak zorunda kaldığını belirtmişti.

Çin, Güney ve Doğu Çin denizlerinin büyük bölümünde hak iddia ediyor. Güney Asya Denizi'ndeki diğer ülkeler de zengin kaynaklara sahip olduğu düşünülen bölgede hak iddiasında bulunuyor.

ÇİN'DEN G7 ÜLKELERİNE GÜNEY ÇİN DENİZİ UYARISI

Washington Çin'i, Güney Çin Denizi'ni 'askerileştirerek' gerginliği artırmakla suçluyor. Çin ise ABD'nin Asya'da deniz ve havada yaptığı devriyelerin sayısını artırdığı gerekçesiyle Washington'ı eleştiriyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çin Pasifik'e nükleer denizaltılar yolluyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN