Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'den G7 ülkelerine Güney Denizi uyarısı

Dışişleri Bakanı Vang Yi, 'de Eylül ayında düzenlenecek G20 Zirvesi'ne ilişkin yaptığı basın toplantısında, 'da başlayan G7 Liderleri Zirvesi’nde Güney Çin Denizi meselesinde tansiyonu yükseltici açıklamalar yapılmaması konusunda uyarıda bulundu.

Giriş Tarihi: 26.5.2016 09:57
Çin'den G7 ülkelerine Güney Çin Denizi uyarısı
Vang, G7 üyelerinin çifte standart uygulamak yerine tarafsız ve adil bir tutum takınmalarını vurgulayarak, bölgedeki tansiyonu artırıcı eylem ya da herhangi bir görüşme görmek istemediklerinin altını çizdi.

'in, Güney Denizi'ne taraf olan ülkelerle anlaşmazlıklar konusunda her zaman doğrudan çözüm arayışında olduğunu belirten Vang, bu tutumun birçok ülkenin desteğini kazandığına işaret etti.

Çin, Tayvan, Brunei, Malezya, Vietnam ve Filipinler, Güney Çin Denizi'ndeki adacıkların hepsi ya da bir bölümünde hak iddia ediyor. Denizin petrol, doğalgaz ve balıkçılık açısından zengin kaynaklara sahip olduğu belirtiliyor.

Çin, Güney Çin Denizi'nin büyük bir bölümü üzerinde hak iddia ederken, toprak iddialarını güçlendirmek için denizde yapay adacıklar oluşturmasıyla dikkati çekiyor.

ABD, Almanya, Fransa, İtalya, İngiltere, Kanada, 'dan oluşan sanayileşmiş 7 ülkenin liderlerini bir araya getiren G7 Zirvesi, Japonya'nın ev sahipliğinde Kashikojima Adası'nda bugün başladı. Grupta Avrupa Birliği de temsil ediliyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çin'den G7 ülkelerine Güney Çin Denizi uyarısı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN