Ekonomik den 500 bin kişi öldü

İngiltere’de yapılan araştırmaya göre 2008 mali i, 500 bin kişinin kanserden ölümüne neden oldu. Sebep ise karşılanamayan tedavi masrafları ve harcamasında yapılan kesintiler

Giriş Tarihi: 27.5.2016
Ekonomik krizden 500 bin kişi öldü
İngiltere'de Londra Kraliyet Akademisi tarafından yapılan bir araştırmaya göre, 2008-2010 yılları arasında ekonomik nedeniyle genelinde daha önceki yıllara göre kanserden ölenlerin sayısı yaklaşık 500 bin kişi arttı. Dünya Örgütü ve Dünya Bankası'nın 1990-2010 arasında 70 ülkeden elde ettiği sağlık verilerini kullandığı araştırmada. ekonomik kriz döneminde kanserden hayatını kaybedenlerdeki artışa işsizliğin yol açtığı maddi sıkıntılar ve sağlık bakım katkılarındaki kesintilerin neden olduğu belirtiliyor.

SADECE AB'DE 160 BİN KİŞİ
Akademide görev yapan Mahiben Maruthappu, sadece 34 üyesi bulunan OECD ülkelerinde ekonomik kriz nedeniyle karşılanamayan sağlık harcamalarının, kansere yakalanan 250 bin kişinin ölümüne neden olduğunu belirtti. Sadece Avrupa Birliği ülkelerinde ise ekonomik kriz nedeniyle tedavi masraflarını karşılayamayan ve kanser nedeniyle ölen kişi sayısının 160 bin kişi olduğu belirtiliyor. Bu rakamın ABD için 18 bin, Fransa içinse bin 500 olması dikkat çekiyor.

TEŞHİS VE TEDAVİ GECİKİYOR
The Lancet adlı bilimsel dergide yayımlanan araştırmaya katkı yapanlar arasında, İspanya ve İngiltere için ekonomik kriz nedeniyle kanserden ölen kişi olmadığına yer verildi. Harvard Üniversitesi'nde görev yapan Kıbrıslı Türk profesör Rıfat Atun da araştırmaya katılan uzmanlar arasında yer alıyor. Atun araştırmayı, "İstihdam olmayınca, hastalara kanser teşhisi geç yapılabiliyor, tedavi erteleniyor veya yeterli derecede olmayabiliyor" diye yorumladı. Kanserin dünya genelinde en büyük ölüm nedeni olduğunu söyleyen Dr. Maruthappu da, ekonomik değişimlerin kanser hastalarının yaşama şansı üzerinde etkili olduğunu belirterek, "İşsizliğin kanser ölümlerinin artmasıyla ilgili olduğunu bulduk, ancak vatandaşlarına kapsayıcı sağlık sigortası yapan ülkelerde ilave ölüm vakalarının yaşanmadığını gördük" dedi.

YILDA 8 MİLYON ÖLÜM...
OECD ülkelerinden 26'sı genel sağlık güvencesine sahipken, ABD ve Rusya'nın da aralarında bulunduğu 9 ülkede bu güvence bulunmuyor. Araştırmaya göre dünya genelinde her yıl 8 milyon kişi kanserden ölüyor. 2030'da ise bu rakamın 22 milyona çıkması bekleniyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ekonomik krizden 500 bin kişi öldü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN